Найпоширеніша проблема сьогодення, яка суттєво впливає на добробут населення - нелегальна зайнятість, тобто використання робочої сили без оформлення трудового договору між роботодавцем і найманим працівником. Кожен громадянин повинен знати, що погоджуючись працювати неофіційно та отримувати заробітну плату «в конвертах» працівники свідомо чи несвідомо йдуть на певні ризики. Особливо актуальним це питання є для молоді. Справа в тому, що починаючи з 1 січня 2004 року, після вступу в силу Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, для нарахування пенсії до уваги береться лише «страховий стаж» - це період, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, що передбачено статтею 24 данного Закону. Тобто, для розрахунку береться лише офіційний дохід, який оподаткований відповідно до чинного законодавства України.
Людина, отримуючи заробітну плату «в конверті», позбавлена соціальних гарантій, а саме, позбавляється права на оплату листка тимчасової непрацездатності («лікарняного», сума якого у відсотковому співвідношенні залежить від страхового стажу працівника, тобто, періоду, за який сплачувались внески із його заробітної плати у фонд з тимчасової втрати працездатності), включаючи догляд за хворою дитиною та допомоги по вагітності та пологах, виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, і, звичайно, позбавляється пристойного розміру пенсії в старості.
Також, в разі порушення роботодавцем трудових прав, працівник, який отримує заробітну плату «в конверті» не зможе захистити свої права в судовому порядку без підтверджуючих документів про укладення трудового договору.
Кожному громадянинину, який являється найманим працівником, необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти виплати заробітної плати «у конвертах» повідомляти органи прокуратури та Міністерства доходів та зборів.
З 1 січня 2015 року юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу, згідно статті 265 Кодексу законів про працю України № 322-VIII від 10.12.1971 р., в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Також, у разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення; порушення інших вимог трудового законодавства - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» № 80-VIII від 28.12.2014 р., мінімальна заробітна плата з 1 січня 2015р. становить 1218 грн., з 1 грудня 2015р. - 1378 грн.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст
з організаційно - інформаційної роботи
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському
та Білгород-Дністровському районі
Одеської області