На сьогоднішній день, актуальною темою є запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсії. Розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій». Міністр соціальної політики зазначив, що законопроект докорінно змінює принципи функціонування вітчизняної системи пенсійного забезпечення.
Метою комплексної реформи системи пенсійного забезпечення в Україні є розбудова багаторівневої, багатокомпонентної пенсійної системи, що дозволить виплачувати пенсії з трьох різних джерел, а саме: солідарної системи, накопичувальної системи та системи недержавного пенсійного забезпечення.
Напрямами реалізації запропонованої реформи стануть:
- призначення всіх видів пенсії за нормами єдиного закону та скасування спеціальних пенсій (крім військових);
- запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення;
- запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій;
- розвиток недержавного пенсійного забезпечення.
Існуюча солідарна система буде вдосконалена завдяки звільненню від невластивих функцій і скасуванню з 1 січня 2016 року спеціальних пенсій. При цьому буде збережено систему професійних пенсій для окремих категорій.
Запровадження накопичувального рівня заплановане з 1 січня 2017 року.
У законопроекті передбачено, що стати учасником накопичувальної пенсійної системи зможуть не лише українці віком до 35 років, але й до 55-річного віку – на добровільних засадах. Ставка накопичувального внеску людини до Пенсійного фонду зростатиме від 2 відсотків на старті реформи до 7% у 2022 році.
"Держава гарантує громадянину контроль за збереженням і використанням коштів накопичувальної системи. Під егідою Пенсійного фонду буде створено спеціальний орган, який здійснюватиме публічне адміністрування накопичуваних людьми фінансів. Рада накопичувального фонду на конкурсних засадах залучатиме компанії з управління активами, робота яких, у свою чергу, знаходитиметься під контролем влади”, - зазначив міністр соціальної політики України Павло Розенко.
Основну увагу буде приділено встановленню соціальної справедливості в солідарній системі.
Також, міністр соціальної політики підкреслив, що головне завдання наразі – об’єднання зусиль усіх органів влади у сфері соціального забезпечення задля реформування пенсійної системи, покликаного забезпечити соціальний захист громадян у старості за принципом справедливості.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст
з організаційно - інформаційної роботи
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському
та Білгород-Дністровському районі
Одеської області