Старість підкрадається непомітно: у швидкому темпі трудової діяльності, вирішенні побутових проблем, турботах про дітей, молода людина забуває про прийдешню старість, коли, часто єдиним джерелом існування стає пенсія.
Про особливості зарахування стажу при призначенні пенсії неодноразово згадувалось фахівцями управління Пенсійного фонду України в м. Білгороді-Дністровському та Білгород-Дністровському районі. Завдяки проведеній інформаційно – роз’яснювальній роботі управлінням досягається дві цілі – підвищення обізнаності жителів району з питань зарахування до стажу періодів роботи у тому числі і підприємницької діяльності та наповнення бюджету Пенсійного фонду.
Не зважаючи на те, що з 1 жовтня 2013 року адміністрування єдиного соціального внеску здійснюється підрозділами Державної фіскальної служби, питання суми та своєчасності сплати страхових внесків завжди стоїть у порядку денному роботи управління Пенсійного фонду України в м. Білгороді-Дністровському та Білгород-Дністровському районі. Йдеться, насамперед, про розмір майбутньої пенсії кожного працюючого у тому числі і приватних підприємців, оскільки він залежить від стажу роботи і від того, яку заробітну плату отримувала особа. Для нарахування хоча б мінімальної пенсії, треба мати страховий стаж. На сьогодні тривалість мінімального стажу, який необхідний для нарахування мінімальної пенсії, становить 15 років. Для того, щоб була встановлена доплата за стаж, необхідно мати страхового стажу для жінок 30 років, для чоловіків – 35 років.
Тривалий час підприємці практично нічого не сплачували до Пенсійного фонду та інших соціальних фондів. Наприклад, до 01 липня 2010 року від сплаченої суми єдиного податку на рахунок Пенсійного фонду відраховувалося 42 відсотка. З урахуванням розміру мінімальної заробітної плати на 01.01.2010, до страхового стажу підприємця, який сплачував єдиний податок у сумі 200 грн, зараховувалося лише 9 днів на місяць. Отже, якщо підприємець упродовж року старанно сплачував тільки єдиний податок на суму 200 грн, то до страхового стажу йому зараховано близько трьох місяців. Підприємці, чиї види діяльності передбачали менший розмір єдиного податку, отримали до страхового стажу ще менше місяців. Ще сумніше, коли і ці “крихти” не сплачені до бюджету. Така ситуація призводить до втрати страхового стажу, необхідного для нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку або на випадок втрати працездатності (інвалідності). Теж саме стосується заробітної плати найманих працівників. Справа в тому, що тільки при отриманні офіційно оформленої заробітної плати не менше законодавчовстановленного мінімального розміру та сплаті страхувальником (роботодавцем) внесків до Пенсійного фонду, найманим працівникам буде зараховано стаж за цілий місяць. Погоджуючись на оплату 0,5 ставки мінімальної заробітної плати, ви зменшуєте свій стаж рівно на половину, а повністю отримуючи заробітну плату в «конверті», зовсім позбавляєте себе страхового стажу.
Для того, щоб уникнути даної ситуації при оформленні пенсії у майбутньому необхідно про це подбати сьогодні, тому ще раз доводимо до відома осіб, яким не байдуже їхнє соціальне забезпечення при виході на пенсію. Для того, щоб Вам було зараховано повний місяць до загального страхового стажу необхідно при працевлаштуванні погоджуватись на заробітну плату не менше мінімальної встановленої законодавством, на сьогоднішній день це 1 218 грн. з якої в обов’язковому порядку повинен бути сплачений єдиний соціальний внесок в розмірі 34,7 % від мінімальної заробітної плати тобто в сумі 422,65 грн. Тільки у випадку виконання даної умови та при своєчасній сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду України до загального страхового стажу при обчисленні пенсії буде зараховано повний місяць роботи.
Що стосується фізичних осіб — підприємців, які здійснювали свою діяльність по спрощеній системі оподаткування, то така категорія платників для зарахуання повного місяця страхового стажу має право здійснити доплату.
Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном 6-05-53, 6-05-72, або ж особисто звернутись до управління за адресою: м. Білгород-Дністровський вул. Кірова,28 (приміщення Ощадбанку).
Також маючи при собі страхове свідоцтво зможете дізнатись про суми нарахованого доходу та чи своєчасно сплачені страхові внески за допомогою інформаційного – кіоску
Для уникнення неочікуваних ситуацій щодо стажу роботи при виході на пенсію, необхідно про це подбати сьогодні.
Марунченко Л.Д. – начальник відділу надходження,
прогнозування платежів та обліку застрахованих осіб
управління Пенсійного фонду України в м. Білгороді -
Дністровському та Білгород-Дністровському районі
Одеської області