На початку весни, обов’язково потрібно приділити увагу винограду. Його потрібно підживити, щоб отримати гарний врожай. Ця рослина потребує постійної уваги, протягом всього сезону.
Навесні обробляють виноград у період розпускання бруньок, наступного разу - після цвітіння. Весняні обробки винограду - важлива частина агротехніки культури.
Весною потрібно внести перегній та сечовину під час набухання бруньок. Провести обприскування залізним купоросом, щоб загальмувати процес сокоруху та набухання бруньок. Це варто зробити для того, щоб лоза встигнула зміцнитися та захистити себе від хвороб. Весняну обробку проводити до того, як із бруньок почнуть розпускатися перші листочки. Залежно від того, наскільки теплою буде весна, обробляти лозу можна до кінця квітня, а інколи – ще на початку травня.
Найбільшого піклування потребують лози, які були уражені хворобами в минулому сезоні. Їх слід обприскувати «ліками» ще восени, коли опаде листя.
Ті ж кущі, про які виноградар дбає регулярно, достатньо обробляти профілактично впродовж усього періоду вегетації.
Найперше виноград обробляють залізним купоросом. Цей розчин частково живить рослини й надає їм сили для росту. Отже, листки не будуть блякнути й обсипатися, пагони максимально приростатимуть, а ягоди наливатимуться солодким соком.
Найперша допомога при ознаках ослаблення рослини розчин сульфату заліза. На лозу з тонкою корою застосовувати слабку концентрацію розчину – 50 грамів залізного купоросу на 10-літрове відро води. Що старіша лоза, то більш концентрований розчин можна застосовувати – 100 г порошку на 10 літрів води. У цього способу профілактики є недолік: він уповільнює появу листя на 10 днів.
Інший, не менш популярний серед садівників народний засіб захисту від грибкових хвороб – обробка мідним купоросом.
Такі «ліки» ефективні здебільшого ранньої весни, до появи перших листочків. На 10-літрове відро води розводять 100 г мідного купоросу і стільки ж негашеного вапна. Утворена суміш називається бордоською.
Не менш небезпечними є такі захворювання, як мілдью та сіра гниль, за яких листочки покриваються плямами, скручуються. Вражаються також і грона: ягоди не розвиваються, засихають. А якщо хвороба вражає вже сформовані ягоди, то вони тріскаються, а виноградар втрачає урожай.
Хвороби винограду
Бактеріальні, грибкові та навіть вірусні захворювання можуть нашкодити винограду. Вони переносяться за вітром, розносяться комахами, переносяться садовим інструментом. Сподіватися на те, що ваш виноград ніколи не захворіє – даремно гаяти час. Тому, вчимося розпізнавати хвороби винограду по опису ознак і фотографіям.
Мілдью. Згадка цієї хвороби винограду змушує хвилюватися виноградарів усього світу. Інші назви захворювання – несправжня борошниста роса або пероноспороз. Якщо не вживати заходів і не проводити обробки вчасно, то мілдью завдає винограду серйозної шкоди. Початківцям виноградарям часто здається, що хвороба «пройде сама без хімії» або на наступний рік, рослина «переросте». Це міф. Лікувати виноград потрібно обов'язково. На початку 20 століття виноградарство занепало саме через мілдью. Але сьогодні сучасні препарати дають нам можливість швидко й ефективно обробляти лози. Поширюється з вітром і шкідниками, зимує в землі.
Ознаки мілдью стають помітними при появі світлих плям на молодому листі, на дорослих – пізніше. Потім вони стають ніби маслянистими і майже прозорими. Пізніше з'являється білий «пух» грибниці. Уражаються пагони, листя, вусики. На наступному етапі уражені частини рослини побуріють, засохнуть і опадуть. Зелені ягоди тверднуть, стають синюватими, шкірка потовщується. Такі грона навіть можуть дозріти, але будуть непридатними ані для їжі, ані для виготовлення вина.
Оїдіум. Ще одне поширене і небезпечне для винограду захворювання. Інша назва – справжня борошниста роса винограду. Ознаки оїдіуму. Молоді пагони ростуть повільніше інших, стають кучерявими, вони ніби вкриті сірувато-білим пилом. З початку літа наліт стає добре помітним на листках, в т.ч. зі зворотного боку. Суцвіття і листя відмирають. Ягоди покривають пліснявою і руйнуються. Навіть якщо урожай на кущах, які вражені борошнистою росою і дозріє, то матиме присмак цвілі навіть у вині. На відміну, від несправжньої борошнистої роси, оїдіум розвиває в суху, а не в сиру погоду. Грибки-збудники зимують на бруньках, в землі, в опалому листі, переносяться вітром і шкідниками. .
Краснуха. Червоне листя винограду часто засмучують аматорів, збудник хвороби – грибок, який руйнує судинну систему листя, пагонів. Якщо не обприскувати виноград, то ягоди будуть зіпсовані, а потім обсипаються на 80%. Ріст кущів сповільнюється і без обробки вони можуть загинути. Необхідне обприскування – фунгіцидами.
Державний фітосанітарний інспектор Олена ПРИЩЕПА