Білгород - Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області звертає увагу, що згідно статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі — Закон) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі — Порядок).
Згідно з Порядком, звернутися за призначенням пенсії особа може особисто або через представника, який діє від її імені на підставі посвідченої нотаріально довіреності. Крім того, якщо особа працює, заяву на призначення їй пенсії та необхідні для цього документи може до управління Пенсійного фонду надати уповноважена особа підприємства (установи, організації).
Заява може бути подана в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день, коли у відповідному управлінні Пенсійного фонду прийнято відповідну заяву (форма заяви затверджена Порядком -Додаток 2 до Порядку).
Документи, які надають для призначення пенсії за віком
До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
• про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
• про стаж (трудова книжка, військовий квиток, диплом про освіту тощо);
• довідка про заробіток за будь-які 60 місяців стажу роботи до липня 2000 року (якщо особа бажає або якщо вона не має 60 місяців страхового стажу після липня 2000-го). Крім того, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує її особу, місце проживання (реєстрації) та вік).
Ліквідаторам
Для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС до територіального органу Пенсійного фонду, крім заяви та вищенаведених документів, надають:
• посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (перереєстроване),
• довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122 або
• довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (для військовослужбовців та осіб, призваних на військові збори), або
• довідку архівної установи (зокрема архіву Міністерства оборони), або
• інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Органи Пенсійного фонду України мають право перевіряти обґрунтованість видачі наданих для призначення пенсії документів. Так, дані, які містяться у вищезазначених довідках, обов'язково мають бути підтверджені первинними документами (документами, створеними у час, коли особа виконувала роботи по ліквідації наслідків аварії). Адже статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надається право дострокового виходу на пенсію саме за роботу по ліквідації наслідків аварії та у залежності від кількості днів такої роботи.
Заява та її реєстрація
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що подані заяви реєструються в журналі реєстрації рішень у кожному територіальному управлінні. А самій особі, яка звернулася із заявою, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних документів і документів, яких не вистачає та які необхідно додатково подати у визначений строк. Крім того, при прийомі заяви майбутньому пенсіонеру видається пам'ятка.
Рішення про призначення пенсії
Право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів. Для цього орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення (у визначений законом тримісячний термін) додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 5 статті 45 Закону встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
При цьому не пізніше 10 днів після винесення рішення він видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення, зокрема, про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 4.7 Порядку).
Коли поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, вона призначається протягом 10 днів від дня звернення.
Якщо ж поданих документів недостатньо, управління Пенсійного фонду при прийомі заяви письмово (у вигляді розписки) повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Про це в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. За умови, що документи, яких не вистачало, будуть подані не пізніше трьох місяців (із дня повідомлення про необхідність їх подання), днем звернення за призначенням пенсії вважатиметься день прийняття заяви. А це впливає на дату, з якої пенсію буде призначено.
Якщо додаткові документи (зазначені у розписці) будуть надані до Пенсійного фонду у тримісячний строк, розмір пенсії переглядається з дати призначення пенсії. У разі ж якщо вони надійшли пізніше зазначеного строку, пенсія перераховується на підставі заяви особи зі строків, передбачених частиною четвертою статі 45 Закону (з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа) (пункт 1.7 Порядку).
Звертаємо увагу, що при зверненні особи за призначенням пенсії, територіальне управління Пенсійного фонду України:
• прийме заяву на призначення пенсії та зареєструє її в журналі реєстрації рішень;
• надасть особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк;
• на бажання особи, надасть їй допомогу в отриманні документів, яких не вистачає.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області