Законом України «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» від 09.07.2003р. N 1058-IV (далі – Закон) збережено порядок та умови обчислення стажу роботи, передбачені до його ухвалення (до 01.01.2004). Зокрема, відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Тобто, час навчання за денною формою до 01.01.2004 зараховується до страхового стажу.
Підтвердженням є дипломи, посвідчення, свідоцтва про навчання, а також довідки та інші документи, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується лише періоди, впродовж яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за які щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.
Категорії осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, визначено в статті 11 Закону, якою студентів не віднесено до категорії застрахованих осіб. Це означає, що навчання у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах в період з 01.01.2004 зараховується до страхового стажу лише за умови добровільної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст
з організаційно - інформаційної роботи
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському
та Білгород-Дністровському районі
Одеської області