Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон),
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством (на підставі довідки), а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Враховуючи вищевикладене, у разі відсутності первинних документів про нараховану в певний період заробітну плату, слід надати довідку про заробіток за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 01.07.2000 року, відомості про нарахування якої збереглися.
Крім того, у разі, коли в особи, яка звертається за призначенням пенсії, страховий стаж, починаючи з 01.07.2000, становить менше 60 місяців і відсутня заробітна плата за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 01.07.2000, у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв’язку зі стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин заробітна плата для обчислення розміру пенсії визначається в Порядку, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №919 від 05.07.2006.
Зокрема, заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, у тому разі, коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівних установ не передано, визначається, виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. Довідка про заробітну плату в цьому випадку видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Крім того, за бажанням особи коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць періоду роботи, за який втрачено документи про нарахування і виплату заробітної плати, можливо визначати з урахуванням мінімальної заробітної плати за відповідний період.
Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області