Відповідальність роботодавців у сфері зайнятості населення


17.02.2014 10:18 960

Катерина Жбанкова

юрисконсульт Білгород-Дністровського

міськрайонного центру зайнятості

З 1 січня 2013 року вступив в силу Закон України „Про зайнятість населення” (надалі – Закон №5067) від 5 липня 2012 року.

Також, 10 серпня 2013 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 „Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення” (надалі – Порядок №509), який визначає механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення.

Посадовим особам органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також фізичним особам – підприємцям, слід мати на увазі, що вони несуть відповідальність за порушення законодавства про зайнятість населення.

1. У разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сфері зайнятості, з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення правопорушення (перелік осіб, які відносяться до квотних категорій, зазначений у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення»). Порядок розрахунку квоти передбачено наказом Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013 №271 „Про затвердження Порядку надання роботодавцями територіальним органами Державної служби зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню”;

2. У разі надання суб’єктом господарювання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії або наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без отримання відповідного дозволу – стягується штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення правопорушення. Порядок видачі відповідного дозволу передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 №359 „Про затвердження Порядку видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця”;

3. У разі неподання або порушення порядку подання суб’єктом господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні, відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» відомостей про працевлаштованих осіб – стягується штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення правопорушення. Порядок подання відомостей передбачено наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №315 „Про затвердженні форми звітності № 1-ПА „Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, що надають послуги з посередництва у працевлаштуванні” та Порядку її подання”;

4. У разі застосування роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства та осіб, стосовно яких прийняте рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця:

- на умовах трудового або іншого договору без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства – стягується штраф за кожну особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення;

- на інших умовах, ніж ті, що передбачені зазначеним дозволом, або іншим роботодавцем – стягується штраф за кожну особу у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Порядок застосування праці іноземців передбачено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 №437 „Питання видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства”;

5. У разі неподання або порушення роботодавцем установленого порядку подання даних, передбачених абзацом третім пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» (інформації про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку з із змінами в організації виробництва і праці) – стягується штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Порядок подання вказаної інформації передбачено наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 №317 „Про затвердження форми звітності № 4-ПН „Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці” та Порядку її подання”;

6. У разі порушення суб’єктом господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, вимоги щодо заборони отримання коштів від громадян, котрим надані послуги, у вигляді гонорару, комісійних та інших винагород – стягується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення;

7. У разі порушення суб’єктом господарювання, що надає послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, вимог законів України «Про зайнятість населення» та «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» – стягується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення.

Варто звернути увагу на те, що посадові особи суб’єкта господарювання, що надає посередницькі послуги з працевлаштування, за порушення вимог чинного законодавства, несуть цивільну, кримінальну чи адміністративну відповідальність. Факти недотримання ними норм чинних законів слугують підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення або анулювання ліцензії на проведення такої діяльності.

8. У разі порушення права особи на захист від проявів дискримінації у сфері зайнятості населення. Законами №5067 та „Про рекламу” вказано, що в оголошеннях (рекламі) про вакансії забороняється зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, надання відомостей про особисте життя.

За порушення законодавчих вимог щодо заборони дискримінаційних оголошень про вакансії стягується штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, який зобов’язаний сплатити рекламодавець (особа, яка є  замовником  реклами для її виробництва та/або розповсюдження).

Відповідно до Порядку № 509 штрафи накладаються Головою Державної інспекції з питань праці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками.

На сьогоднішній день роботодавцям, незалежно від форм власності, досить важко орієнтуватись у постійних змінах чинного законодавства. Тому, спеціалісти центру зайнятості сподіваються, що дана інформація буде корисною для Вас та спонукатиме відповідально ставитись до дотримання законодавства в сфері зайнятості населення.






Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік