В яких випадках може бути зупинена виплата пенсії або зменшитися її розмір


01.03.2017 07:10 1216

Розмір пенсії загалом залежить від страхового стажу, заробітної плати, часу виходу на пенсію. Впливає на розмір пенсії і факт працевлаштування. Наприклад, якщо людина влаштувалась на роботу, вона може отримати пенсію в меншому розмірі або взагалі залишитись без неї. Про що в зв'язку з цим необхідно знати пенсіонеру.

Виплату пенсії зупинять…

Якщо пенсіонер працевлаштувався, в деяких випадках йому можуть призупинити виплату пенсії. Так, при працевлаштуванні не будуть виплачувати пенсії:

- жінкам, які вийшли на пенсію до 01.01.2015 достроково до досягнення  пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після реформи, тобто з 1 жовтня 2011 року до 1 січня 2015 року, жінки могли вийти достроково на пенсію в 55 років. Умови: наявність 30 років стажу та звільнення з роботи.

- особам, яким призначена пенсія за вислугу років (якщо пенсіонер починає працювати за спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії).

Пенсію виплатять в меншому розмірі...

В той же час, інші пенсіонери мають право працювати та отримувати пенсію. Але і тут бувають випадки, коли розмір пенсії стає меншим. Чому? Це пов'язано з тим, що при працевлаштуванні пенсіонера йому припиняють виплачувати деякі надбавки або переводять зі спеціальної пенсії на звичайну.

Зокрема, при працевлаштуванні:

- інвалідам II-ї та III-ї групи припиняють платити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком.

У разі працевлаштування пенсія виплачується в наступних відсотках від пенсії за віком: інвалідам II групи — 90%; інвалідам III групи — 50%, але не менше 1247,00 грн. прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність

- працюючим пенсіонерам за віком не проводять перерахунок надбавки за понаднормовий стаж у зв’язку зі зміною розміру прожитковому мінімуму. Такий перерахунок проводять після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму на дату звільнення.

- знімаються надбавки на неповнолітніх дітей (до 18 років).

Дана надбавка призначається тільки непрацюючим пенсіонерам та виплачуються на кожну дитину в таких розмірах:

- для тих, хто отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», — 150 грн. (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654);

- для тих, хто отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 50% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (ст. 16 вказаного Закону).

НА ЗАМІТКУ

У разі працевлаштування пенсіонер протягом 10 днів повинен надати відповідну довідку до територіального Управління Пенсійного фонду. Дана норма передбачена п. 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій. Документ затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (зі змінами).

Якщо довідку не надати, пенсіонеру можуть нарахувати зайві кошти (зробити перерахунок як непрацюючому пенсіонеру та виплатити надбавки, на які пенсіонер не має права), та необхідно буде повернути. Згідно зі ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсіонер може погасити переплату добровільно, або ж її вирахують з пенсії на підставі рішення територіальних органів Пенсійного фонду.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік