Бій під Кру́тами - бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій – між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва тривав 5 годин.
На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі - героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії. В 2006 року на місці бою встановлено пам'ятник героям Крут. Історичну правду про цю трагічну дату відвідувачі бібліотек дізналися на бібліотечних заходах.
В бібліотеці ім. О. Пушкіна був проведений вечір-реквієм для студентської молоді «Згадаймо сьогодні Крути – двобій між життям і смертю» та оформлено книжкову виставку «Крути – наша слава, наша гордість. Історична година «Пламеніюче світло юнацького подвигу» відбулася в бібліотеці ім. Л. Українки. А в бібліотеці для дітей та юнацтва ім. В. Катаєва підготовлено слайд-презентацію «Полягли під Крутами за волю України». Для відвідувачів різного віку в бібліотеці ім. М. Кропивницького було проведено годину пам’яті «Життя вони віддали Україні». В центральній міській бібліотеці ім. М. Горького всі бажаючи можуть ознайомитися з книжковою виставкою-пам’ять «Крути – тут кувалась ваша воля!».
Особливе значення бою під Крутами надається героїзму та патріотизму української молоді. На жаль, вони усі загинули, але пам’ять про них залишається і в наші часи. І сьогодні славний героїчний подвиг героїв Крут продовжують хоробрі бійці АТО.