Увага! Небезпечні для людини та сільського господарства карантинні бур’яни


05.05.2022 10:31 1147

У зв’язку з початком вегетаційного періоду набуває актуальності питання щодо захисту населення від алергічних захворювань визванних карантинними бур’янами: амброзія полинолиста, амброзія трироздільна, амброзія багаторічна, які внесені до Переліку регульованих шкідливих організмів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України 29.11.2006 № 716 (у редакції наказу Міністерства аграрної політики України 16.07.2019 № 397). До карантинних організмів відсутніх на території України (А-1) Переліку внесена амброзія багаторічна та амброзія трироздільна, а до карантинних організмів обмежено поширених в Україні (А-2) – амброзія полинолиста.

Перелічені рослини привернули увагу до себе через здатність викликати низку алергічних реакцій, що негативно позначається на здоров’ї значної частини населення.

Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiіfolia L.) – небезпечний, адвентивний бур’ян з родини Айстрових.

A. artemisiifolia проявляє високу екологічну пристосованість до нових умов існування. Потрапивши на нові території, вона натуралізується в місцеву флору, витісняє аборигенні види, що призводить до суттєвих змін у фітоценозах. Засмічує польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, луки та пасовища, пустирі, залізничні насипи, та інші необроблювані землі.

Амброзія полинолиста, розвиваючи потужну надземну масу і кореневу систему, спричиняє пригніченню культурних рослин. Найчастіше потерпають від неї ярі зернові й просапні культури (ячмінь, пшениця, кукурудза, буряк, овочеві, баштанні культури тощо). Погіршує якісні показники зерна. Призводить до різкого зниження кормових якостей сіна. Зерно озимої пшениці, вирощене на забур’яненому амброзією полі, втрачає вміст білка на 0,5%, а скловидність — на 1%. Спричиняє виснаження та зневоднення ґрунту адже утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста споживає 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також використовує близько 950 т води. На луках та пасовищах бур’ян витісняє злаково-бобові трави, а наявність у її зеленій масі до 0,15% гіркої ефірної олії робить рослини амброзії токсичними, що призводить до масових отруєнь тварин. Знижує якість молока - воно набуває неприємного присмаку та запаху.

A. artemisiіfolia належить до небезпечних рослин-алергенів її пилок спричинює масові алергічні захворювання, так звану «осінню пропасницю» - поліноз, що проявляється у формі риніту, кон’юнктивіту, мігрені, кропивниці, бронхоспазму, бронхіальної астми, гострого бронхіту. У хворого набрякають слизові оболонки верхні дихальних шляхів і очей, болить голова, посилюється виділення мокроти, настає задишка, сльозотеча, погіршується зір, підвищується температура, виникає слабкість, а то й втрачається працездатність.

Заходи боротьби.

Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну потрібно проводити обстеження земельних угідь:

узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;

сільськогосподарських угідь;

полезахисні лісосмуги.

Основним заходом боротьби є агротехнічний метод: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На землях дуже засмічених амброзією, кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де, за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %.

На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати не менше 3-4 разів за літо перед цвітінням, у період бутонізації та знищувати шляхом спалювання у спеціально визначених місцях. На значних площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку.

Враховуючи велику шкідливість амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так для здоров'я людини, боротьба з нею є одним з важливих і першочергових завдань усіх землекористувачів.

Амброзія багаторічна – Ambrosia psilostachia походить з Північної Америки. Поширення: Північна Америка, Європа, Австралія. Розмножується вона в основному кореневищами і відрізками коренів, насіннєве розмноження має підлегле значення. Насіння зазвичай мало. Однак з точки зору карантину насіннєве розмноження відіграє велику роль, так як з насінням бур'ян завозиться в нові господарства, райони і області.

У польових умовах насіння починає проростати, коли ґрунт прогріється до 13 - 15 ° С, приблизно в першій половині травня. У посівах просапних і на парах окремі сходи з'являються влітку, особливо після опадів.

У рослин, що зійшли в травні, в кінці першої декади липня вже починають утворюватися горизонтальні корені, на яких закладаються бруньки розмноження. Ці корені - основне джерело засмічення полів. Корені амброзії багаторічної розташовується дрібно: на необроблюваних землях біля самої поверхні, на оброблюваних - на глибині орного шару. При зяблевій оранці плугами з передплужниками відбувається перерозподілення коренів, вони переміщаються в нижні горизонти. Відрізки коренів амброзії дуже добре приживаються. Це дозволяє їй успішно конкурувати з багаторічними травами. Тому шкідливість амброзії багаторічної проявляється не тільки в посівах культур, а й на луках і пасовищах.

Худоба її НЕ поїдає. Пилок амброзії багаторічної є алергеном і викликає захворювання амброзійний поліноз.

Амброзія трироздільна – Ambrosia trifida L Однорічна трав’яниста рослина, відноситься до ранніх ярових бурянів. Розмножується тільки насінням. Розповсюдження амброзії трироздільної відбувається за рахунок дощових та талих вод, вітру, птахів, з колесами транспортних засобів.

В нові регіони насіння заноситься з імпортним насінням і продуктовим матеріалом: шротом, комбікормом, з сіном, соломою, з підстилкою у вантажних автомобілях, з розсадою та іншою підкарантинною продукцією. Засмічує зернові, ярові, пропашні культури, огороди та сади.

Сильно проростає в понижених місцинах – по берегам річок, та на інших землях. Амброзія сильно пригнічує і заглушує культурні рослини, дуже сильно висушує та виснажує грунт. Пилок амброзії трироздільної викликає лихоманку.

Розповсюджена у: Європі – Австрія, Бельгія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Польща, Франція, Чехія, Словакія, Швейцарія, Швеція, Югославія, Молдова, Грузія. Азія – В Японії. Америка – в Канаді, США, Мексика.

Державний фітосанітарний інспектор О.В. Прищепа




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік