Уряд має на меті провести комплексну реформу системи пенсійного забезпечення в Україні, якою передбачено, що накопичувальна система почне працювати з 1 січня 2017 року.
Накопичувальна система передбачає накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах. Наприклад, коли людина протягом життя відкладає щомісяця певну суму, і з цих заощаджень формуватиметься потім частина її пенсійних виплат. Ці кошти, до моменту виходу людини на пенсію, інвестуватимуть у різні перевірені та прибуткові проекти, отже, вони даватимуть інвестиційний дохід. І за 20 - 40 років має накопичитися певна сума, що стане відчутним додатком до пенсії, яку людина отримуватиме від солідарної системи пенсійного забезпечення.
Кабінетом Міністрів України запропонований проект Закону, яким передбачено, щоб накопичувальна система почала працювати з 1 січня 2017 року.
Законопроект передбачає, що пенсії будуть виплачуватися з трьох різних джерел: з солідарної системи, накопичувальної системи і системи недержавного пенсійного страхування.
Обов'язково накопичувальна система буде діяти для осіб до 35-річного віку, але також люди від 35 до 55 років можуть на добровільній основі також брати участь в накопичувальній системі. Ставка внеску буде зростати поступово: 2% в 2017 році і 7% через 5 років у 2022 році.
Для людей, старших 35 років, зберігаються всі умови пільгового виходу на пенсію, але з 1 січня 2016 року пропонується запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму накопичувальної системи пенсійного страхування для осіб, які молодші за 35 років, та які зайняті на:
- роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років;
- незалежно від віку для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, податківців, митників, прокурорів, суддів та наукових і науково-технічних працівників.
Джерелом фінансування пенсійних виплат із накопичувальної професійної пенсійної програми для вказаних категорій осіб стануть підвищенні розміри страхового внеску, які сплачуватимуться роботодавцем на користь цих працівників.
Підвищений розмір внеску спрямовуватиметься до Накопичувального пенсійного фонду з метою інвестування залучених коштів в економіку держави.
Звертаємо увагу, що, попри нововведення, відмовлятися від солідарної системи пенсійного забезпечення громадян повністю Україна не буде.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі