Умови призначення та виплати пенсії науковим працівникам.


13.10.2015 06:35 163

Пенсію науково-педагогічним працівникам призначають у розмірі 60% від суми їхньої заробітної плати, яку визначають відповідно до статті 23 Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність» і частини другої статті 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (на яку згідно із законодавством нараховують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування).
Під час обчислення пенсії, враховують заробітну плату такого працівника за основним місцем роботи або за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
До 1 січня 2016 року враховується заробітна плата за 60 календарних місяців страхового стажу на посадах наукового (науково-педагогічного) працівника (за основним місцем роботи) незалежно від перерв до 1 липня 2000 року. Але таке може трапитися лише у двох випадках. По-перше, якщо особа виявить бажання врахувати заробітну плату за згаданий період, і, по-друге, якщо стаж роботи на наукових (науково-педагогічних) посадах починаючи з 1 липня 2000 року менший як 60 календарних місяців. До того ж довідку про заробітну плату в такому разі має бути підтверджено первинними документами.
В той же час, здійснюється «оптимізація» заробітної плати. Тобто з періоду, за який враховують заробітну плату для призначення пенсії, виключають періоди (до 60 календарних місяців) із низьким заробітком, за умови, що зазначений період становить не більш як 10% від тривалості наукового стажу. У всіх випадках період, за який ураховують заробітну плату, з урахуванням «оптимізації», не може бути меншим як 60 календарних місяців.
У разі якщо особа продовжує працювати, для призначення цього виду пенсії необхідно звільнитися з посади науково-педагогічного працівника, або укласти, після досягнення пенсійного віку, строковий договір або контракт із вищим навчальним закладом.
Слід зазначити, що в разі укладання контракту за заявою особи та за наявності законних підстав буде призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», але буде іншим порядок її виплати. Так законодавчо визначено, що наукову пенсію, призначену після 1 жовтня 2011 року, у період роботи на посадах, які дають право на її призначення, виплачують у розмірі 85% від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Це не стосується лише інвалідів І й ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Тобто, продовжуючи працювати на посаді викладача вищого навчального закладу ІІІ-ІV рівнів акредитації, особа отримуватиме 85% від розміру пенсії, визначеного в Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після припинення роботи й подання в управління Пенсійного фонду за місцем проживання витягу з наказу про звільнення або копії трудової книжки із відповідним записом виплату пенсії здійснюватимуть із наступного дня в розмірі, визначеному відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік