Світова тенденція до підвищення пенсійного віку триває


03.03.2016 12:43 272

В деяких країнах світу, вже починаючи з 1 січня 2016 року, заплановано підвищення пенсійного віку і така тенденція триває. Жителі Європи вже сьогодні йдуть на заслужений відпочинок у 62-65 років, однак у ряді країн, зокрема в Італії та Нідерландах, планують збільшити цей показник до 67 років, у Великій Британії - до 68, а у Швеції - до 69.
До того ж у більшості країн, які здійснюють підвищення пенсійного віку, такі рішення, попри їхню непопулярність, було ухвалено ще кілька років тому. АНГЛІЯ. Чоловіки й жінки в Великій Британії ідуть на пенсію в 65 і 60 років відповідно. Проте, вік виходу на заслужений відпочинок для англійок зросте на п'ять років до 2018-го, а наприкінці 2020-го всі британці працюватимуть до свого 66-річчя. У подальшій перспективі існують плани збільшення пенсійного віку до 68 років.
ІТАЛІЯ. Ця країна є чи не найпослідовнішою та найпоказовішою в питанні підвищення пенсійного віку. Ще у 2000 роках, внаслідок здійснення низки реформ, пенсійний вік було піднято до 65 років для чоловіків і до 60 років — для жінок. Вік виходу на пенсію для останніх громадян Італії поступово буде зростати до 65 років протягом 2014 - 2026 років. Та на цьому італійці не заспокоїлися. 2011 -го, на тлі дефіциту державного бюджету, було ухвалено знаменитий декрет «Урятувати Італію», який вкотре суттєво підвищив пенсійний вік, порівняно з попередніми законами. Зокрема, чоловіки, які працюють у державному або приватному секторі, а також жінки, котрі працюють у державному секторі, тепер виходять на пенсію в 66 років. До 2018 року заплановано підвищити пенсійний вік до 66 років, також, і для жінок, які працюють у приватному секторі. У декреті про порятунок Італії також визначено, що з 2021-го пенсійний вік зросте до 67 років, як для чоловіків, так і для жінок.
ЛАТВІЯ. З 1 січня в Латвії змінено вік виходу на пенсію. Відтепер громадяни цієї країни виходитимуть на заслужений відпочинок у 62 роки 9 місяців. У цілому в країні відбувається поетапне підвищення пенсійного віку і до 2025 року вік виходу на пенсію має становити 65 років.
НІДЕРЛАНДИ. І чоловіки, і жінки Нідерландів на сьогоднішній день виходять на пенсію в 65 років, але, згідно з урядовою постановою, до 2025 року пенсійний вік в країні буде збільшено на два роки.
ШВЕЦІЯ. Жителям Швеції, також, планують поступово підвищувати вік виходу на пенсію до 2018 року, адже нація старіє, і, останніми роками, спостерігають зменшення розміру пенсій для нових пенсіонерів. Урядовці Швеції пропонують підвищити мінімальний вік виходу на пенсію до 63 років, а максимальний робочий вік - до 69.
І не дивно, що пенсійний вік поступово підвищується, адже не варто забувати, що існує зв'язок між пенсійним віком і середньою тривалістю життя. У Європі цей показник коливається від 80 до 82 років, а найдовше живуть японці - до 83 років.
Підвищення віку виходу на пенсію планується, також, і в Росії, Білорусі та Китаї.
Так, зокрема, у Російській Федерації підвищення відбудеться вже з січня 2016-го, щоправда, стосується воно тільки чиновників: вони йтимуть на пенсію не в 60, а в 65 років. Проте в проекті Основних напрямків бюджетної політики на 2017-2018 роки, який схвалив російський уряд, передбачено поступове підвищення пенсійного віку до 63 років для жінок і чоловіків (на шість місяців щороку). Пенсійний вік громадянам Російської Федерації було визначено ще 1932 року (для жінок - 55 років, для чоловіків - 60) і відтоді його не переглядали.
Незабаром зміниться і пенсійне законодавство і в Китаї. Починаючи з 2018 року пенсійний вік для жінок збільшуватиметься на 12 місяців кожні три роки. Таким чином, до 2045 року громадяни КНР виходитимуть на пенсію в 65 років незалежно від статі. Крім того, у Китаї запроваджується нова система пенсійного страхування. Тепер не лише організації, а й самі працівники будуть робити відрахування зі своїх заробітних плат для майбутніх пенсій. До речі, у Китаї не існує гарантованого пенсійного забезпечення в старості, яке охоплювало б усі верстви населенням похилого віку. У сільській місцевості державна пенсійна система фактично відсутня. У містах вперше пенсійну систему було впроваджено 1951 року. У неї було включено тільки працівників держвідомств і держпідприємств.
У Білорусі з 1 січня право на трудову пенсію за віком та за вислугу років надаватимуть за наявності стажу роботи зі сплатою обов’язкових страхових внесків протягом не менш як 15 років 6 місяців. Починаючи з 1 січня 2017 року, зазначений стаж роботи щороку, з 1 січня, також, поступово збільшуватиметься 6 місяців до досягнення 20 років.
На сьогоднішній день, чимало країн практикують заходи, спрямовані на заохочення продовження трудового життя. Ідеться, зокрема, про запровадження системи «бонус-малус», яка передбачає збавку (малус) за достроковий вихід на пенсію і водночас премію (бонус) за кожен рік, відпрацьований понад установлений пенсійний вік. Простіше кажучи, чим довше працюватиме людина після досягнення повного пенсійного віку, тим вищою буде її пенсія, а люди, які виходять на пенсію після досягнення мінімального, але не повного пенсійного віку, отримають пенсію в меншому розмірі. Середня ставка таких збавок у країнах Організації економічного співробітництва і розвитку становить 4,4% за кожний рік дострокового виходу на пенсію. Найбільший малус серед європейських країн у Фінляндії (7%). Одну з найвищих ставок «бонусу» (10,4%) пропонує Великобританія. В середньому ставка «бонусу» до пенсійних виплат, яку пропонують у країнах ОЕСР за кожний рік відтермінування виходу на пенсію, становить 4,8% на рік.

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік