Строки виплати заробітної плати: актуальні питання 1


11.01.2019 06:30 136

ЗАПИТАННЯ Чи можна виплачувати в аванс заробітну плату за цілий місяць

ВІДПОВІДЬ Ні. Виплата заробітної плати раз на місяць є порушенням законодавства про працю

Нагадуємо, що строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам визначено ст. 115 Кодексу законів про працю  та ст. 24 Закону України «Про оплату праці».

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні не рідше 2 разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Він визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Першою половиною місяця вважається 15 календарних днів.

Таким чином, заробітна плата за першу половину місяця – 15 календарних днів, має виплачуватись в період з 16 по 22 число, а за другу половину місяця – з 1 по 7 число наступного місяця.

Виплата в аванс усієї суми заробітної плати, що належить працівнику за поточний місяць, є порушенням законодавства про оплату праці, оскільки в такому випадку буде порушено вимогу про виплату зарплати не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів.

За порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам більше,  нiж за один місяць, чинним законодавством для винних осіб передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність, а для юридичних осіб та фізичних осіб, що використовують найману працю, також накладання штрафних санкцій у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, у 2019 році – це 12 519 гривень.

Докладніше див. лист Міністерства праці та соціальної політики України від 09.12.2010 р. №912/13/155-10.

Слід зауважити, що роз'яснення та листи міністерств не є нормативно-правовими актами, вони носять рекомендаційно-інформаційний характер.

Ст.інспектор ГУ Державної служби

України з питань праці в Одеській області І.Б.Сорокін

тел. 04840-62552

0973741562




Білгород-Дністровська міська рада, 2021 рік