13 березня перший заступник начальника Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду Крижанівська Олена надала роз’яснення стосовно питань страхового стажу та його впливу на майбутню пенсію.
Нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058) визначено, що з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку, а за період до набрання чинності цього Закону — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяв раніше.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Олена Михайлівна, який мінімальний стаж необхідно мати у 2018 році, що дасть можливість звернутися за призначенням пенсії, наприклад чоловікам, яким виповнилось 60 років або жінкам – 58 років 6 місяців?
З січня по грудень 2018 року мінмальний страховий стаж, який необхідно мати для призначення пенсії становить 25 років. З кожним наступним роком він буде збільшуватись на 1 рік, і вже з 2028 року необхідний стаж для призначення пенсії буде становити 35 років, як для жінок так і для чоловіків.
Якщо стажу недостатньо, що очікувати людині?
В такому випадку, призначення пенсіїї буде перенесено до досягнення особою 63 років та наявності стажу у 2018 році від 15 до 25 років, у 2019 році від 16 до 26 років і так буде збільшуватись до 2028 року за нявність стажу від 25 до 35 років. Відсутність необхідного стажу не дасть вам можливості отримувати пенсію на протязі 3 років. Якщо і цей стаж у вас буде відсутній, то призначення пенсії буде перенесено після досягнення віку 65 років за наявності стажу у 2019 році –від 15 до 16 років, у 2020 році – від 15 до 17 році і так до 2028 року з мінімальним страховим стажем від 15 до 25 років.
Як вираховується стаж?
До липня 2000 року спеціалісти Пенсійного фонду беруть для призначення пенсії весь період роботи людини відповідно до записів трудової книги, починаючи з липня 2000 років відповідно даних персоніфікованого обліку, які підтверджуються довідкою ОК-5, в якій визначається помісячна нарахована заробітна плата, кількість відпрацьованих днів та сума сплачених страхових внесків. У разі якщо зарплата нарахована менше мінімального розміру, встановленого на відповідний рік, то страховий стаж обчислюється не в повному обсязі, а пропорційно до сплаченого внеску.
Який розрахунок стажу у фізичних осіб підприємців?
Підприємці, як і звичайні громадяни, за досягненням пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком.
У 2018 році мінімальний страховий внесок для фізичних осіб – підприємців становить 819,06 грн на місяць (3 723 грн х 22%).
З 1 січня 2018 року фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов’язані сплачувати щомісяця єдиний внесок у сумі не менше
половини (0,5) від розміру мінімального страхового внеску – 409,53 грн (819,06 грн х 0,5 = 409,53 грн).
Але, для зарахування періоду здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплатити за місяць єдиний внесок в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, тобто
819,06 грн.
Отже, у разі сплати єдиного внеску у сумі 409,53 грн за місяць, страховий стаж буде зараховано пропорційно, а це лише півмісяця, що в подальшому може вплинути на визначення права на пенсію за віком та її розмір. Наприклад, якщо ви, як фізична особа-підприємець, сплачували єдиний внесок протягом січня-червня по 409,53 грн щомісяця, то вам до страхового стажу буде зараховано не 12 місяців, а лише 6.
Я звертаюсь до фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесених до першої групи платників єдиного податку, врахувати дану інформацію і сплачувати єдиний внесок у розмірі не меншому за мінімальний (тобто, не менше 819,06 грн).
Може людина самостійно вирахувати свій стаж?
Так, для цього їй потрібно мати трудову книгу, диплом, військой квиток (для чоловіків), свідоцтво про народження дітей (для жінок) і довідку ОК-5, яку можно отримати в Пенсійному фонді у «Єдиному вікні». Слід памятати, що стаж розріховується до липня 2000 року по даним первинних документів, з липня 2000 року – по даним ОК-5.
Обов’язково приходити до Пенсійного фонду, щоб отримати довідку ОК-5?
Сьогодні, сучасні інформаційні технології дозволяють спростити процедуру контролю за сплатою внесків. Треба лише зареєструватися як користувач веб-порталу Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.gov.ua). Процедура триває декілька хвилин. Ви отримаєте реєстраційний код. Він необхідний для реєстрації на порталі. Код вводять лише один раз під час реєстрації на сайті пенсійного фонду в пункті «номер заяви». Необхідно вказати свій логін, пароль, адресу електронної пошти і натиснути «зберегти». І ви можете щомісячно здійснювати контроль за відображенням у звітності вашої зарплати, правильність заповнення прізвища, ім’я по –батькові та кількості відпрацьованих днів.
Хочу звернутися до наших мешканців міста та району, дуже важливо, для забезпечення власного пенсійного благополуччя, легально працювати, адже тільки так ви забезпечите собі необхідну кількість страхового стажу для призначення пенсії. Моя порада до майбутніх пенсіонерів, не зволікайте з розрахунком вашого стажу, поки є час можливо все виправити, здобути недостатній стаж та здійснювати постійний контроль за вашими роботодавцями, як вони звітують про вашу нараховану заробітну плату.