Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі закон) та Постановою КМУ № 509 від 01 жовтня 2014 року (далі постанова № 509) було визначено поняття внутрішньо переміщеної особи, порядок обліку таких осіб та визначені додаткові гарантії дотримання їх прав.
Відповідно до ст. 1 Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 2 Постанови № 509, підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Підтвердженням статусу внутрішньо переміщеної особи є довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі – довідка ВПО), яка діє безстроково і видається органами соціального захисту населення.
Отже, кожна особа, для отримання статусу ВПО, залишивши своє місце проживання та звернувшись до органу соціального захисту за новим місцем проживання, повинна довести, що вона проживала на тій території України, яка стала небезпечною для подальшого проживання внаслідок військових дій або надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.
Зміни в законодавстві щодо статусу ВПО
Закон та Постанова № 509 не містить переліку населених пунктів, на яких діють обставини, що змушують людей покинути своє місце проживання, але на практиці, довідку ВПО видавали тим, хто мав зареєстроване місце проживання в населеному пункті який міститься в Переліку затвердженому Розпорядженням КМУ № 1085-р від 07.11.2014 р. “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» або чиє житло було зруйновано внаслідок бойових дій, і якщо особа не могла підтвердити документально факт проживання в такому населеному пункті (згідно Переліку) то їй відмовляли органи соціального захисту у постановці на облік та видачі довідки ВПО відповідно.
Наразі у зв’язку із активними бойовими діями величезна кількість людей шукають притулок в більш безпечних областях України, залишаючи свої домівки. Очевидно такі особи вимушено покидають свої місця проживання, але адреси населених пунктів їх проживання не містяться в Переліку і органи соціального захисту посилаючись на це, вимушені були відмовляти становити цих внутрішньо переміщених осіб на облік.
Хто тепер може отримати статус ВПО?
Постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 269 усунула цей пробіл, і тепер на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”. (Волинська область, Донецька область, Житомирська область, Запорізька область, Київська область, м. Київ, Луганська область, Миколаївська область, Одеська область, Сумська область, Харківська область, Херсонська область, Чернігівська область).
Згідно зі змінами у Розпорядженні КМУ № 213-р від 11.03.2022 у перелік включено також Дніпропетровську область.
Особи, які переселились з вищевказаних областей можуть звернутись за отриманням довідки за фактичним місцем свого проживання до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Білгород-Дністровської міської ради (м. Білгород-Дністровський, провулок Офіцерський 8, другий поверх, кабінет № 8) або за наявності технічної можливості через портал державних електронних сервісів «ДІЯ».
Слід зазначити, що особи які вже мали довідку ВПО і змінили місце проживання, можуть отримати нову довідку із зазначенням нового місця проживання.