З 1 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року №77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" (далі – Закон) внесено зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до змін, члени сімей фізичних осіб-підприємців, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності, виключаються з переліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі- ЄСВ).
Законом передбачено, якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, фізична особа — підприємець, яка застосовує загальну систему оподаткування має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше її максимальної величини. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
З 1 січня 2015 року, при нарахуванні заробітної плати або винагороди за цивільно-правовими договорами, ставки ЄСВ, встановлені для роботодавців юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, застосовуються з коефіцієнтом 0,4, у випадку, якщо платником виконуються одночасно такі умови:
1) загальна база нарахування ЄСВ за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовими договорами, в 2,5 рази або більше перевищує загальну середньомісячну базу нарахування ЄСВ платника за 2014 рік; або якщо загальна база нарахування ЄСВ не перевищує в 2,5 рази, або більше загальну середньомісячну базу нарахування ЄСВ платника за 2014 рік, то платник замість коефіцієнту 0,4 застосовує коефіцієнт, що розраховується шляхом ділення загальної середньомісячної бази нарахування ЄСВ платника за 2014 рік на загальну базу нарахування ЄСВ за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода, за цивільно-правовими договорами (але в будь-якому випадку коефіцієнт не може бути менше 0,4);
2) середня заробітна плата по підприємству збільшилася мінімум на 30% у порівнянні з середньою заробітною платою за 2014 рік;
3) середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта складе не менше ніж 700 гривень;
4) середня заробітна плата по підприємству складе не менше трьох мінімальних заробітних плат.
Закон збільшив розміри штрафів:
- за несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску - з 10% до 20% від своєчасно не сплачених сум;
- за донарахування податковою своєчасно не нарахованого ЄСВ - з 5% до 10% від донарахованої суми за кожний повний або не повний звітний період, але не більше 50% від донарахованого ЄСВ.
Крім того встановлено штраф за неподання звіту з ЄСВ - 170 грн. (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) і 1020 грн. (60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) за повторне порушення.
Закон зобов'язує роботодавців платити ЄСВ не менше мінімального (розрахований з мінімальної зарплати встановленої законодавством), не залежно від суми нарахованої заробітної плати. Щоправда, це не стосується виплат за неосновним місцем роботи.
Закон набрав чинності з 1 січня 2015 року.
Марунченко Л.Д.- начальник відділу
надходження, прогнозування платежів
та обліку застрахованих осіб
управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському
та Білгород-Дністровському районі
Одеської області