Призначення пенсій здійснюється відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення, зокрема Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058).
Відповідно до Закону 1058, розмір пенсії залежить від тривалості набутого страхового стажу та отриманої заробітної плати. До того ж, до обчисленого розміру пенсії встановлюються надбавки, підвищення, компенсації та доплати, на які особа має право.
У зв'язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду проводять перерахунки пенсій. При цьому перераховуються складові пенсійних виплат, які визначаються від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Такі перерахунки здійснювали у 2013 році двічі, у 2015-му - з 1 вересня, у 2016 році - з 1 травня.
Так, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 травня 2016 року зріс з 1 074 грн. до 1 130 грн. У зв’язку з чим було проведено перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму, а саме:
- мінімальних розмірів пенсії за віком (за наявності повного стажу) та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», надбавки до пенсій за понаднормовий стаж, що обчислені виходячи з розміру прожиткового мінімуму, – непрацюючим пенсіонерам;
- мінімальних пенсій шахтарям, на яких поширюється чинність Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- мінімальних пенсійних виплат інвалідам війни та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);
- мінімальних розмірів пенсій, обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- надбавок, підвищень та інших виплат, розмір яких обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму (підвищення до пенсії ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, надбавки до пенсії донорам, пенсії за особливі заслуги та ін.).
З 1 грудня 2016 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність повинен зрости з 1 130 грн.(встановлених з 1 травня) до 1247 грн.
У зв’язку з чим буде проведено перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від прожиткового мінімуму. Пенсіонери, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі отримають у грудні.
Також, чинними нормативними актами передбачено проведення індексації грошових доходів населення, зокрема й пенсій. Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менший за суму грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Якщо після перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму розмір підвищення пенсії не перевищив суму виплаченої в попередньому місяці індексації, різниця між розміром індексації та сумою підвищення фіксується в складі пенсійної виплати, у зв'язку із чим розмір пенсійної виплати з дати проведення перерахунку може не змінитись.
У разі якщо перерахований розмір пенсії буде більшим за розмір пенсії з урахуванням фіксованої індексації, сума фіксованої індексації поглинається розміром підвищення пенсії.
Тому звертаємо увагу, якщо пенсія індексувалась, а перерахований розмір пенсії був меншим за розмір пенсії з індексацією до перерахунку, то він не зміниться.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області