В продовження теми щодо призначення пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам, управління Пенсійного фонду України в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі роз’яснює, що для підтвердження стажу науково - педагогічної роботи обов’язковою є інформація про рівень акредитації вищого навчального закладу.
Згідно зі ст. 1 і 28 Закону України «Про вищу освіту» акредитований виший навчальний заклад - це навчальний заклад, визнаний спроможним провадити освітню діяльність, пов’язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, за напрямами і спеціальностями відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів, не менш як дві третини з яких є акредитованими.
Вищі навчальні заклади, що успішно пройшли акредитаційну експертизу, отримують сертифікат про акредитацію напряму, спеціальності або вищого навчального закладу.
Рішення про акредитацію вищих навчальних закладів у вищих навчальних закладах відповідно до Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2001 р. № 978, ухвалює Державна акредитаційна комісія.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.92 р. № 303 державні вищі навчальні заклади можуть здійснювати підготовку спеціалістів без акредитації за тими рівнями, за якими вона проводилася впродовж п’яти років. Оскільки ця постанова визнана такою, що втратила чинність згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.96 р. № 200, то періоди роботи в державних вищих навчальних закладах можуть зараховуватися до стажу наукової роботи без акредитації до цієї дати. Після цієї дати науково-педагогічному працівникові до наукового стажу зараховуються періоди роботи у вищому навчальному закладі з дати ухвалення ріщення Державною акредитаційною комісією про акредитацію вищого навчального закладу за Ш-IV рівнями акредитації впродовж чинності сертифіката про акредитацію.
Довідка про підтвердження стажу наукової роботи для призначення пенсії особам, які мають науковий ступінь і працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей, галузі, науки, з якої присуджено науковий ступінь, має містити: найменування підприємства, установи, організації, вищого навчального закладу, де працює (працювала) особа; період роботи; найменування посади; найменування спеціальності, код професії; найменування групи спеціальностей; найменування галузі науки, за якою присуджено науковий ступінь кандидата (доктора) наук; інформацію про статус підприємства, установи, організації, вищого навчального закладу (державне бюджетне, державне небюджетне, недержавне); напрям діяльності; періоди атестації підприємства, установи, організації недержавної форми власності, відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30.04.93 р. № 269-р, від 08.05.96 р. № 332-р, постанови № 469; акредитацію вищого навчального закладу; підставу, видачі довідки; підписи керівника та начальника відділу кадрів, печатку.
До органів Пенсійного фонду України для призначення наукової пенсії; крім названих вище документів, особа також подає диплом про вишу освіту: диплом про присудження наукового ступеня (для осіб, які мають науковий ступінь і працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь); документи про місце проживання (реєстрації) особи; довідку про заробітну плату наукового (науково - педагогічного) працівника.
Для підтвердження заробітної плати наукового працівника подається довідка про заробітну плату (дохід) наукового працівника за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу поспіль до 1 липня 2000 р. незалежно від перерв та за весь період наукового стажу починаючи з 1 липня 2000 р. Довідка видається на підставі:особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій, архівними установами.
Якщо архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених, сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми..
Переліком затверджено дві форми довідки про заробітну плату наукового працівника (додатки 4, 5). Довідка за формою згідно з додатком 5 видається в разі роботи наукового працівника в недержавних наукових установах, організаціях та вищих навчальних закладах III— IV рівнів акредитації, де сума, заробітку підлягає обмеженню згідно зі ст. 24 Закону № 1977. В інших випадках видається довідка за формою згідно з додатком 4.
До заяви про призначення пенсії по інвалідності, крім названих документів, управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах додає одержану ним від медико-соціальної експертної комісії виписку з акта огляду МСЕК.
До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника, крім названих документів, подаються документи, що підтверджують право утриманців на такий вид пенсії.
До заяви про перерахунок пенсії у зв’язку з урахуванням наукового стажу та заробітної плати, набутих після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, подається довідка про підтвердження стажу наукової роботи та довідка про заробітну плату наукового (науково-педагогічного) працівника.
Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред’явити паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце ії проживання (реєстрації) та вік.
Для неповнолітніх дітей документом, який засвідчує вік, є свідоцтво про народження. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, визначення переліку документів, що подаються для встановлення до пенсії надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації та підвищень, документів, які засвідчують родинні стосунки, місце проживання, перебування на утриманні та здійснення догляду, порядок виплати пенсії у разі виїзду за кордон, смерті пенсіонера, поновлення виплати раніше призначеної пенсії визначаються відповідно до Порядку № 22-1.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі