Щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб


27.09.2016 06:35 287

Питання: Я маю доньку, яка у віці сім років травмувалась. Із 8 до 18 років її було визнано дитиною-інвалідом, і вона отримувала пенсію. Чи маю я право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як мати дитини-інваліда?

Відповідь: Право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше як 15 років страхового стажу чинним законодавством передбачено для матерів інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку.

Якщо Ваша дитина внаслідок травмування стала інвалідом у семирічному віці, права на призначення дострокової пенсії Ви не маєте.

Питання: Який вік виходу на пенсію багатодітних матерів? Чи належать до них жінки, які народили трьох або чотирьох дітей?

Відповідь: Умови призначення пенсій багатодіт­ним матерям визначено абзацом четвер­тим п. 3 розділу XV «Прикінцеві поло­ження» Закону України «Про загально­обов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, право на призначення дострокової пенсії за віком після досяг­нення 50 років мають жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Жінки, які мають трьох або чотирьох дітей, не належать до тих, кому законо­давство надає право на призначення дострокової пенсії за віком.

Питання: Я учасник бойових дій, інвалід II групи, пенсіонер. Працюю сторожем, одержую зарплату 1400-1800 грн. на місяць. Під час відпусток інших сторожів почав отримувати до 2500 грн. Які відрахування здійснюють із пенсїї?

Відповідь: Відповідно до частини першої статі 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.

Разом з тим, згідно з положенням зазначеної статті, такий порядок не застосовуєть­ся до пенсій, призначених інвалідам І та II груп, інвалідам війни III групи та учасни­кам бойових дій, особам, на яких поши­рюється дія пункту 1 статі 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, га­рантії їх соціального захисту».

Оскільки Ви маєте статус учасника бойових дій, то в період роботи пенсія Вам виплачується в повному розмірі. Жодних утримань з Вашої пенсії не здійс­нюється.

Водночас повідомляємо, що в мате­ріалах Вашої пенсійної справи немає да­них щодо встановлення Вам II групи інва­лідності.

Питання: 15 серпня мені виповнилось 55 років. Я інвалід III групи, набула 32 роки стажу. Чи маю я право вийти на пенсію за віком цього року?

Відповідь: Право на достроковий вихід на пенсію за віком жінок, яким виповнилось 55 ро­ків, за наявності страхового стажу не мен­ше як 30 років та за умови звільнення з роботи до 1 січня 2015 року було передба­чено пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язко­ве державне пенсійне страхування» (далі-Закон). Після 01.01.2015 р. призначен­ня дострокових пенсій жінкам після досяг­нення 55 років Законом не передбачено.

Згідно з вимогами статі 26 Закону, право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення 60 років.

Питання: Я працював в Іспанії. Чи буде мені призначено пенсію за стаж, набутий у цій країні?

Відповідь: Питання призначення пенсії громадя­нам України, які працювали на території Королівства Іспанія, врегульовано поло­женням Угоди між Україною і Королів­ством Іспанія про соціальне забезпечен­ня громадян від 07.10.1996 р. (далі - Угода).

Угоду укладено за пропорційним прин­ципом фінансування пенсій, згідно з яким кожна сторона призначає і виплачує пенсію за страховий стаж, набутий на своїй території.

Водночас для визначення права на пен­сію беруть до уваги також страховий стаж, набутий на території іншої договірної сто­рони.

Для розгляду питання щодо призначен­ня пенсії компетентні органи України та Іспанії обмінюються формулярами зв'яз­ку й надсилають одна одній підтверджен­ня страхового стажу.

Питання: Я вийшла на пенсію у 55 років (мій пенсійний вік - 58 років). За це з моєї пенсії вираховують 18%, хоча маю 37 років 9 місяців страхового стажу. Чому я отримую пенсію в розмірі 949 грн?

Відповідь: Розмір пенсії за віком визначається згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пен­сійне страхування» (далі — Закон) з ураху­ванням набутого страхового стажу та об­численої у встановленому порядку заро­бітної плати.

Жінкам, які скористалися правом до­строкового виходу на пенсію відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшується на 0,5% за кожен повний чи неповний місяць до­строкового виходу на пенсію.

Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.

При цьому розмір мінімальної пенсій­ної виплати відповідно до постанови Ка­бінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 не може бути менше 949 грн.

Оскільки Ви скористалися правом вихо­ду на пенсію відповідно до п. 7-2 Прикін­цевих положень Закону, розмір Вашої пенсії за віком обчислений з урахуван­ням страхового стажу та заробітної пла­ти, зменшується на 18% та не може бути менше 949 грн.



Питання: Чи є пільги під час нарахування пенсії за час роботи на АЗС?

Відповідь: Призначення пенсії здійснюється відпо­відно до чинного законодавства, яким пе­редбачено категорії осіб, що мають право на пенсію за віком раніше загальновстановленого пенсійного віку, а також катего­рії осіб, розмір пенсії яких визначається на гарантованому рівні.

Право на пенсію раніше встановленого віку мають особи за наявності певної три­валості стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Таке право на­дано, зокрема, особам, які працюють на роботах з особливо шкідливими та особ­ливо важкими умовами праці за Спис­ком № 1 чи на інших роботах із шкідливи­ми та важкими умовами праці за Спис­ком № 2, та з урахуванням атестації робо­чих місць. Чи є робота (посада) пільго­вою, визначає підприємство з урахуван­ням Списків № 1 і № 2.

Розмір пенсії за віком на пільгових умовах визначається відповідно до Зако­ну України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з ураху­ванням набутого страхового стажу та отри­маної заробітної плати, з якої було спла­чено страхові внески.

Зазначимо, що в законодавстві немає норми, яка передбачала б пільги під час об­числення розміру пенсії працівникам АЗС.

(За даними газети «Пенсійний кур’єр»)

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно - інформаційної роботи

Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік