Питання: Я маю доньку, яка у віці сім років травмувалась. Із 8 до 18 років її було визнано дитиною-інвалідом, і вона отримувала пенсію. Чи маю я право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як мати дитини-інваліда?
Відповідь: Право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше як 15 років страхового стажу чинним законодавством передбачено для матерів інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку.
Якщо Ваша дитина внаслідок травмування стала інвалідом у семирічному віці, права на призначення дострокової пенсії Ви не маєте.
Питання: Який вік виходу на пенсію багатодітних матерів? Чи належать до них жінки, які народили трьох або чотирьох дітей?
Відповідь: Умови призначення пенсій багатодітним матерям визначено абзацом четвертим п. 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років мають жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, за наявності не менше 15 років страхового стажу.
Жінки, які мають трьох або чотирьох дітей, не належать до тих, кому законодавство надає право на призначення дострокової пенсії за віком.
Питання: Я учасник бойових дій, інвалід II групи, пенсіонер. Працюю сторожем, одержую зарплату 1400-1800 грн. на місяць. Під час відпусток інших сторожів почав отримувати до 2500 грн. Які відрахування здійснюють із пенсїї?
Відповідь: Відповідно до частини першої статі 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам.
Разом з тим, згідно з положенням зазначеної статті, такий порядок не застосовується до пенсій, призначених інвалідам І та II груп, інвалідам війни III групи та учасникам бойових дій, особам, на яких поширюється дія пункту 1 статі 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Оскільки Ви маєте статус учасника бойових дій, то в період роботи пенсія Вам виплачується в повному розмірі. Жодних утримань з Вашої пенсії не здійснюється.
Водночас повідомляємо, що в матеріалах Вашої пенсійної справи немає даних щодо встановлення Вам II групи інвалідності.
Питання: 15 серпня мені виповнилось 55 років. Я інвалід III групи, набула 32 роки стажу. Чи маю я право вийти на пенсію за віком цього року?
Відповідь: Право на достроковий вихід на пенсію за віком жінок, яким виповнилось 55 років, за наявності страхового стажу не менше як 30 років та за умови звільнення з роботи до 1 січня 2015 року було передбачено пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон). Після 01.01.2015 р. призначення дострокових пенсій жінкам після досягнення 55 років Законом не передбачено.
Згідно з вимогами статі 26 Закону, право на пенсію за віком Ви набудете після досягнення 60 років.
Питання: Я працював в Іспанії. Чи буде мені призначено пенсію за стаж, набутий у цій країні?
Відповідь: Питання призначення пенсії громадянам України, які працювали на території Королівства Іспанія, врегульовано положенням Угоди між Україною і Королівством Іспанія про соціальне забезпечення громадян від 07.10.1996 р. (далі - Угода).
Угоду укладено за пропорційним принципом фінансування пенсій, згідно з яким кожна сторона призначає і виплачує пенсію за страховий стаж, набутий на своїй території.
Водночас для визначення права на пенсію беруть до уваги також страховий стаж, набутий на території іншої договірної сторони.
Для розгляду питання щодо призначення пенсії компетентні органи України та Іспанії обмінюються формулярами зв'язку й надсилають одна одній підтвердження страхового стажу.
Питання: Я вийшла на пенсію у 55 років (мій пенсійний вік - 58 років). За це з моєї пенсії вираховують 18%, хоча маю 37 років 9 місяців страхового стажу. Чому я отримую пенсію в розмірі 949 грн?
Відповідь: Розмір пенсії за віком визначається згідно зі статтями 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) з урахуванням набутого страхового стажу та обчисленої у встановленому порядку заробітної плати.
Жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшується на 0,5% за кожен повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.
При цьому розмір мінімальної пенсійної виплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 не може бути менше 949 грн.
Оскільки Ви скористалися правом виходу на пенсію відповідно до п. 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір Вашої пенсії за віком обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, зменшується на 18% та не може бути менше 949 грн.
Питання: Чи є пільги під час нарахування пенсії за час роботи на АЗС?
Відповідь: Призначення пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства, яким передбачено категорії осіб, що мають право на пенсію за віком раніше загальновстановленого пенсійного віку, а також категорії осіб, розмір пенсії яких визначається на гарантованому рівні.
Право на пенсію раніше встановленого віку мають особи за наявності певної тривалості стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Таке право надано, зокрема, особам, які працюють на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 чи на інших роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2, та з урахуванням атестації робочих місць. Чи є робота (посада) пільговою, визначає підприємство з урахуванням Списків № 1 і № 2.
Розмір пенсії за віком на пільгових умовах визначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням набутого страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.
Зазначимо, що в законодавстві немає норми, яка передбачала б пільги під час обчислення розміру пенсії працівникам АЗС.
(За даними газети «Пенсійний кур’єр»)
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно - інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області