Щодо пенсії за особливі заслуги перед Україною


23.02.2016 10:00 1037

Згідно статті 4 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон) пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам України, зазначеним статтею 1 Закону, до пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років.  Отже, якщо особа, яка має особливі заслуги пеоед Україною, не є пенсіонером, на встановлення такої пенсії вона права не має.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у відсотках від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Відсоток, у якому призначається така пенсія, визначається відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 Закону, залежно від заслуг особи. Якщо особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах ст.1 Закону, призначається та надбавка, яка є більшою в максимальному розмірі.
Розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною становить від 20 до 40% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Оскільки пенсія за особливі заслуги встановлюється до пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років, то під час її виплати застосовується чинні норми законодавства.
Зважаючи на те, що з 1 квітня до 31 грудня 2015 р. та з 1 січня 2016 р. чинним є особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, цей порядок застосовується і під час виплати пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Установлення пенсій за особливі заслуги перед Україною передбачено, також, матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. При цьому, якщо в разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховував дітей, до зазначеного віку батько, право на пенсію за особливі заслуги надається батькові.
Пенсії за особливі заслуги матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, встановлюються в розмірі від 40 до 35% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На встановлення пенсії за особливі заслуги мають, також, право народні депутати України, депутати колишніх СРСР та Української РСР, а також депутати чотирьох і більше скликань Верховної Ради АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення України та колишньої Української РСР.
У разі збільшення прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, органи, що виплачують пенсії, провадять перерахунок надбавки виходячи із цього прожиткового мінімуму, з урахуванням установленого відповідними комісіями відсотка надбавки.
Перерахунок провадиться з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.
Так, з 1 вересня 2015 р. у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, було переглянуто розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною.
У разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги відповідно до статті 1 Закону, непрацездатні члени сім’ї померлого, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мають право на встановлення надбавки до пенсії. Надбавка встановлюється в таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім’ї — 70%, двох і більше - 90% надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, що могла бути йому встановлена.
У разі смерті військовослужбовця, особи начальницького або рядового складу органів внутрішніх справ, особи начальницького або рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького або рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького або рядового складу Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, особи начальницького або рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які загинули (померли), виконуючи службові, обов’язки під час проходження військової служби, служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України чи Державній кримінально-виконавчій службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаного під час виконання цих обов’язків, і були посмертно нагороджені державними нагородами України або колишнього Союзу РСР, зазначеними у статті 1 Закону, непрацездатні члени сім’ї померлого, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та у статті 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на встановлення до пенсії надбавки в таких розмірах: за наявності одного непрацездатного члена сім’ї - 70%, двох і більше - 90% від 35% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше від дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день приймання заяви про порушення клопотання щодо встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма потрібними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік