Надаємо роз’яснення щодо нарахування єдиного внеску на зарплату (дохід) працівникам, яким у поточному місяці нараховано зарплату та оплату часу відпустки (в тому числі за майбутні періоди) в розмірі, що не перевищує мінімальної зарплати.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що провадить його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон N9 2464) з урахуванням змін, унесених Законом України від 28.12.2014 р. № 77-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який набрав чинності з 1 січня 2015 р.
За пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про заробітну плату», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з ч. 9 ст. 9 Закону № 2464 обчислення і сплату єдиного внеску за працівників, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, провадить роботодавець за рахунок сум, на які внесок нарахований.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
За статтею 2 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених Законом.
Обов’язок нарахування єдиного внеску з мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи, також, передбачено і тоді, якщо працівник перебував частину місяця або повний місяць в оплачуваній відпустці.
Якщо працівникові (за основним місцем роботи) до бази нарахування єдиного внеску включено оплату часу відпустки за наступний місяць, сума єдиного внеску розраховується так:
якщо загальна сума нарахованої заробітної плати та оплати частини відпустки, яка припадає на поточний місяць. не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску за цей місяць розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника;
якщо відпустка, яка припадає на майбутній місяць, нараховується за повний місяць і сума нарахованої оплати часу відпустки менша за мінімальний розмір заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску за цей місяць розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника;
якщо відпустка, що припадає на майбутній місяць, нараховується не за повний місяць і після відпустки працівникові буде нараховано заробітну плату, то в поточному місяці (в якому нараховано оплату часу відпустки за майбутній період) єдиний внесок нараховується на суму фактичної оплати часу відпустки за майбутній період, оскільки загальна сума доходу ще не відома. При цьому, якщо за підсумком звітного майбутнього місяця (суми оплати часу відпустки відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становитиме менш ніж мінімальний розмір, виникає потреба донарахувати єдиний внесок виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
При цьому єдиний внесок із заробітної плати (доходу) найманого працівника утримують із фактично нарахованої заробітної плати (доходу).
Згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування N 435 від 14.04.2015р., на одну застраховану особу допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до цього Порядку, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат, у яких відрізняються база нарахування єдиного внеску та розміри ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також якщо нарахування здійснювалися за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами), за минулі (лікарняні, тимчасова непрацездатність та перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та нарахування сум заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду - середня заробітна плата за вимушений прогул) періоди.
Кількість календарних днів перебування у трудових / цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця не може зазначатися у звітному місяці за майбутні та минулі звітні періоди, за винятком відпустки, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та випадків поновлення на роботі особи за рішенням суду.
За наявності декількох рядків по одній застрахованій особі кількість календарних днів перебування у трудових / цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця зазначається лише в одному, а саме в тому, в якому зазначаються дані про суми заробітної плати (за їх наявності).
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі