Білгород - Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області роз’яснює щодо розмірів щомісячного довічного грошового утримання суддів. Так, 30 вересня 2016 набув чинності Закон України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон), на підставі якого Закон України ‘‘Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010 № 2453-VI (далі - Закон № 2453) втратив чинність.
Відповідно до п. 3 ст. 142 Закону щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці виплачується в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працях на відповідній посаді. За кожен повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
До стажу роботи судді зараховується робота на посадах, визначених статтею 137 Закону, а саме на посадах:
- судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України;
- члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді судді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (стаття 135 Закону).
При цьому зазначаємо, що до проходження кваліфікаційного оцінювання, у порядку, викладеному у розділі V Закону, суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону № 2453 (зі змінами).
Водночас п.25 розділу XII Закону передбачено, що право на отримання щомісячного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який та результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді), або призначений на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом (після 30.09.2016), розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до Закону № 2453 (зі змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до Закону № 2453.
Звертаємо увагу, що норми Закону не передбачають будь-яких обмежень щодо розміру та виплати пенсії або довічного грошового утримання судді у відставці.