Громадяни нашої держави мають можливість подбати про свою майбутню пенсію за різних життєвих обставин шляхом добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Порядок добровільної участі та категорії осіб, яким надано право добровільної участі визначено в статтею 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року. Таким правом можуть скористатися члени фермерського господарства, особистого селянського господарства та особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах, не належать до платників єдиного внеску, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.Тобто, це можуть бути студенти, безробітні, які не отримують допомогу по безробіттю громадяни, які тимчасово працюють за кордоном.
Для них добровільна участь є єдиною можливістю включити ці періоди роботи до страхового стажу.
Особи, які бажають узяти добровільну участь, повинні звернутися у фіскальні органи за місцем проживання й подати необхідні документи. Договір укладають на будь – який строк, але не менш як на рік. У разі бажання особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року, фіскальні органи укладають із особою окремий договір про одноразову сплату.
Період, за який сплачено єдиний внесок відповідно до укладеного договору про добровільну участь у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок (наприклад, з 01.05. 2016р. -1450*22% = 319 грн.), зараховують у страховий стаж.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно - інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області