Що потрібно знати при проведенні повідомної реєстрації колективних договорів


12.06.2013 08:35 1775

Колективний договір - це локальний нормативно-правовий акт, спрямований на врегулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, підвищення соціального захисту прав та інтересів працюючих громадян.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди», Положення про порядок повідомної реєстрації колективних договорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 05.04.1994г. №225 колективні договори підлягають повідомній реєстрації.

Повідомна реєстрація колективних договорів проводиться з метою забезпечення можливості врахування їх умов під час розгляду трудових суперечок (індивідуальних і колективних), що можуть виникнути в результаті застосування їх норм уповноваженими на це органами, і автентичності зразків і копій, поданих на реєстрацію.

Колективний договір подається на реєстрацію сторонами, які його підписали, у 3-х примірниках (перший, другий і копія). Усі примірники повинні бути прошиті, включаючи додатки. Витяг з протоколу загальних зборів (конференції) трудового колективу про прийняття колдоговору або внесення змін (доповнень) в діючий - 1екз.

Колективний договір, який надається на реєстрацію:

- не повинен суперечити вимогам чинного законодавства і умовам угод більш високого рівня (Генеральної, регіональної міської та галузевих угод);

містити інформацію про джерела фінансування заходів щодо надання додаткових (крім з чинним законодавством) соціальних пільг і гарантій за рахунок власних коштів суб'єктів господарювання;

- відповідати вимогам чинного законодавства про працю, оплату праці та галузевих угод.

Умови колективних договорів, що погіршують (в порівнянні з чинним законодавством) становище працівників, є недійсними і їх включення в даний документ заборонено (ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди»).

Під час реєстрації колективного договору реєструючий орган на оригіналах і копії робить напис і відповідний запис у реєстрі.

Реєстрація проводиться в двотижневий термін з дня отримання документа, перший та другий примірники якого повертаються сторонам, які подали його на реєстрацію. Копія цих документів зберігається у реєструвальному органі.

Зміни та доповнення до колективного договору підлягають повідомній реєстрації в порядку, встановленому Постановою, затвердженою Кабінетом Міністрів України від 13 лютого 2013 р. №115

З початку року до управління праці та соціального захисту населення Білгород-Дністровської міської ради для повідомної реєстрації надійшло 40 колективних договорі та додатків до них.

Під час розгляду проекту колективного договору особлива увага звертається на дотримання законодавства щодо строків та періодичності виплати заробітної плати, зобов'язань роботодавця щодо індексації грошових доходів, вчасної оплати щорічних та додаткових відпусток та їх тривалості.

Також надаються консультації стосовно змін та перегляду умов праці, режиму праці та відпочинку, встановлення соціальних пільг та гарантій, передбачення житлово-побутового, культурного і медичного обслуговування, оздоровлення та відпочинку.

За повідомною реєстрацією колективних договорів та консультації щодо їх розробки звертайтесь до відділу з питань праці та соціально трудових відносин за адресою: провулок Кіров №8, кабінет №8 (другий поверх).

Роз'яснення директора Департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України Олександра Товстенко щодо розмірів та процедури перерахування заробітних плат працівників бюджетної сфери у зв'язку із збільшенням посадового окладу працівників I тарифного розряду до 852 гривень.

У травні має відбутися перерахунок зарплат бюджетників. Завдяки тривалим переговорам між профспілками та Мінфіном, посадовий оклад працівників першого тарифного розряду відтепер становитиме 852 гривні. Підтримала позицію профспілок і наполягала саме на цій цифрі міністр соціальної політики Наталія Королевська. Адже від цієї ставки тепер залежатиме розмір посадового окладу кожного з 25 розрядів тарифної сітки.

Про те, наскільки в середньому збільшиться зарплата і якою є процедура перерахунку, кореспондентові УКРІНФОРМу розповів директор Департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України Олександр Товстенко.

- Скількох людей стосуватиметься це підвищення та про які суми йдеться?

- Буде перераховано зарплати із січня 2013 року для близько 3,5 мільйонів працівників охорони здоров'я, освіти, культури, соціальної сфери та інших бюджетних галузей. У середньому за кожен місяць донарахована заробітна плата становитиме, наприклад, у лікаря вищої категорії від 29 до 50 гривень, у вчителя вищої категорії - від 27 до 45 гривень. Очевидно, що це не такі великі кошти. Але йдеться лише про перші кроки, які ми робимо цьогоріч. Сподіваємося, що будуть підвищення більш суттєві, і що важливо - регулярні.

- Як відбувається процедура перерахунку?

- Після того, як 27 березня уряд схвалив постанову №197 «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», центральні органи влади мали привести власні нормативно-правові акти з питань оплати праці працівників установ, закладів та організацій, що належать до сфери їх управління, у відповідність з цією постановою.

Фактично необхідно було підготувати понад 60 наказів, котрі після погодження з Мінсоцполітики і Мінфіном мали б бути зареєстровані у Мін'юсті, а вже після того можна було розпочати перерахунок на кожному окремому підприємстві чи закладі. Для опрацювання такої кількості наказів місяць - це оптимальний термін. Тому міністр соціальної політики Наталія Королевська під час селекторної наради в Кабміні 14 травня поставила чітке завдання - щоб люди почали отримувати дораховані кошти вже одночасно із зарплатою за травень.

- І це завдання виконується?

- Маємо позитивну динаміку. Однак певні затримки є - через те, що деякі органи центральної влади затягнули з процедурою оформлення відповідних наказів. Сподіваємося, що процес прискориться і найближчим часом всі без винятку працівники бюджетної сфери отримають підвищені зарплати.

- А як діяти, якщо перерахунку й досі нема? До кого порадите звертатися?

- Хочу одразу заспокоїти всіх тих, хто досі чекає - ви обов'язково отримаєте збільшені зарплати. У будь-якому разі, якщо є факти затягування, слід звертатися безпосередньо до міністерства або зателефонувати на урядову гарячу лінію. Кожне звернення ми фіксуємо і по кожному будемо розбиратися.


Легалізація виплати заробітної плати та зайнятості населення

Тіньовий, незаконний обіг робочої сили призводить не лише до порушення прав і гарантій громадян, визначених Конституцією та законодавством України, втрати працівниками соціальних гарантій, страхового стажу як для соціальних виплат, так і для пенсійного забезпечення, «тінізації» трудових відносин та економіки, але й значною мірою впливає на втрату надходжень до бюджету.

Офіційно оформлений працівник захищений законодавством, йому забезпечені соціальні гарантії на випадок хвороби, вагітності й пологів, каліцтва, він має право на безпечні умови праці, відпустки та оздоровлення тощо. Навіть у разі незаконного звільнення чи будь-якого обмеження трудових прав, він може відновити, відстояти справедливість у судовому порядку.

Особа ж, яка працює в «тіні», фактично перебуває у цілковитій залежності від роботодавця, котрий змушує її працювати у жахливих умовах, із порушенням норм робочого часу, із затримкою виплати заробітної плати, а то й із системою штрафів за різні порушення. А в разі професійного захворювання або каліцтва такий працівник опиняється «на вулиці» - наодинці зі своїми проблемами, оскільки він вже не потрібен роботодавцеві.

Управління праці постійно здійснює вивчення стану організації виробництва і праці на підприємствах . З початку року вивчення здійснено на 31 підприємстві. Виявлено 115 порушень, в тому числі ненарахування індексації, наявність заборгованості із заробітної плати, недотримання міжпосадових співвідношень в оплаті праці. Матеріали вивчень по підприємствам, на яких виявлено порушення з питань праці направлені до Територіальної державної інспекції праці. Всього до інспекції направлені матеріали по 29 підприємствам, по 1 - до прокуратури.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік