Шкідники сухофруктів. Заходи боротьби з ними


20.12.2022 15:34 125

Міжнародні торгівельні відносини України щороку розширюються. З браком часу та постійною зайнятістю українці поступово переходять на швидке харчування, і, замість шкідливих фаст-фудів, у якості перекусів обирають здорові снеки. Завдяки світовим трендам на здорове харчування, споживання снеків поступово збільшується, відповідно, збільшу -ються продажі горіхів і сухофруктів. До вибору складових злакових батончиків або мюслів необхідно підходити відповідально, адже існує чимала загроза їх забруднення шкідниками.

Найбільш поширені шкідники сухофруктів - це вогнівки: південна комірна вогнівка (Plodia interpunctella Hb.), сухофруктова вогнівка (Ephestia cautella Wlk.) та зернова вогнівка(Ephestia elutella Hb. ) та суринамський борошноїд (Oryzaephilus surinamensis).

Південна комірна вогнівка (Plodia interpunctella Hb.)

Довжина тіла метелика становить 7-9 мм, розмах крил – 13-20 мм. Метелик вирізняється характерним малюнком. Передні крила біля основи на 1/3 білувато-жовті, а далі до вершини – іржаво-охристі з домішкою бурого кольору й двома свинцево-сірими поперечними перев’язами. Задні крила сірувато-білі з коричнюватим зовнішнім краєм.

Одне покоління розвивається за температури 20 °С в середньому 62 доби, при температурі 25 °С – 33 доби, 30 °С – 30 діб. Оптимальна температура для розвитку становить 28-32 °С. Нижній температурний поріг розвитку становить 14 °С. Не витримує низьких температур.

Південна комірна вогнівка поширена повсюдно. Завдає шкоди не тільки сушеним овочам і фруктам, а й пошкоджує борошно, зерно, крупу, прянощі, бакалійні та кондитерські вироби.

Сухофруктова вогнівка (Ephestia cautella Wlk.)

Метелик має довжину тіла 8-10 мм, розмах крил від 15 до 22 мм. Очі чорного кольору з жирним блиском, вусики жовтувато або темно-сірі, можливий слабкий золотистий блиск. Голова має темно-сіре забарвлення зі світлими та бурими вкрапленнями. Крила темно-сірі або сіро-охристі, з сірувато-білими крапками.

Для розвитку сухофруктової вогнівки оптимальною є температура 28-32 °С. Відносна вологість близько 60%. Відкладання яєць відбувається на будь-яких поверхнях в приміщенні. Розвиток личинок відбувається з липня по квітень.

Особливу шкоду наносять продуктам не імаго, а личинки. Вони значно псують різні горіхи, сухофрукти, зерно та інші запаси рослинного походження.

Зернова вогнівка (Ephestia elutella Hb.)

Метелик з довжиною тіла 6-8 мм та розмахом крил 12-17 мм. Передні крила мають сіро-попелясте забарвлення з світлішими або темнішими чешуйками, іноді досягають іржаво-червоного відтінку до вершини. Задні крила мають світло-сірий або брудно-сірий колір.

За температури 23-25 °С розвиток яйця становить 3-5 днів, а при зниженні температури до 13 °С – 15-17 днів. Повний цикл перетворення залежно від температури відбувається за 44-90 днів. Старші личинки, що зимують, досить стійкі до холоду, адже витримують температуру -12 °С 25-30 днів.

Харчуються личинки борошном, крупами, запасами зерна, насінням соняшника, сухофруктами, какао бобами, шоколадом, табаком та кавою.

Суринамський борошноїд (Oryzaephilus surinamensis)

Жук завдовжки 1,8 – 3,5 мм, колір — від жовтого до чорнобурого, передньогруди відділені від черевця перетяжкою, на боках передньоспинки є по шість зубчиків; самці відрізняються від самок наявністю зубця на нижньому боці стегна задніх ніг. Яйце розміром 0,8 – 0,9 мм, видовженоовальне, біле. Личинка — до 4 мм, з трьома парами ніг жовтого кольору, голова жовтуватокоричнева, на спинному боці трьох грудних сегментів — по парі коричневих плям. Лялечка — 2,5 – 3,4 мм, жовтувата, з приплюснутим тілом і шпичакоподібними виростами по боках.

Зимують жуки у складських приміщеннях або під корою дерев. Починають активно живитися за температури понад 14 °С. Самки відкладають яйця купками по 20 – 30 штук на мішки, у щілини колод та інші затишні місця. Одна самка впродовж життя може відкласти до 600 яєць, у середньому 285 – 300. Жуки живуть до трьох років. Ембріональний розвиток триває 10 – 12 діб. Личинки хижачать, знищуючи інших комірних шкідників у стадіях яйця, личинки та лялечки. Жуки можуть тривалий час існувати без їжі: від 44 діб за температури 25 – 27 °С до 72 діб при 12 – 14 °С. Розвиток одного покоління залежно від температурних умов триває від 22 діб за температури 27,2 °С до 240 діб при 18 °С. За температури нижче 16 °С не розвивається. Упродовж року в південних районах буває до 5 поколінь, в опалюваних приміщеннях — до 7. Живе у зерносховищах, на кондитерських і макаронних фабриках, у магазинах, на млинах, круп’яних і комбікормових підприємствах. Жук досить холодостій- кий. При 0 °С він живе 22 доби, при мінус 5 °С — 13 діб. Добре витримує і високі темпера- тури, однак при 50 °С шкідник гине в усіх стадіях за 40 хв, при 55 °С — за 10 хв.

Пошкоджує зародки насіння злакових культур, соняшнику, а також борошно, кондитер- ські вироби та сухофрукти.

Не варто недооцінювати шкоду, яку завдають шкідники сухофруктів. Для збереження продукції в придатному до споживання стані необхідно проводити заходи боротьби зі шкідниками. До основних заходів боротьби відносять профілактичні заходи, термообробку, охолодження, дезінсекцію, фумігацію та зберігання сировини у вакуумному пакуванні. Найбільш ефективним методом є газова обробка, тобто фумігація, яка дозволяє дієво боротися навіть із прихованими формами розвитку комах.

Фітосанітарні заходи. При надходженні сухофруктів до України проводиться інспектування, огляд з відбором проб для проведенням фітосанітарної експертизи.

Державний фітосанітарний інспектор Олена Прищепа




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік