Роз’яснювальна робота з платниками щодо практики застосування податкового законодавства станом на 18 жовтня


18.10.2019 11:27 251

Чорноморське управління ГУ ДПС в Одеській області:

«Анонс телефонного зв’язку «гаряча лінія»

22 жовтня 2019 року з 11-00 до 12-00 відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Чорноморського управління ГУ ДПС в Одеській області Ярошенко Оленою на тему: «Податок на майно», телефон (04868) 3-49-00.

До уваги платників податків!

Законом України від 23 листопада 2018 року №2628 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» внесено зміни до статті 268 Податкового кодексу України, якою визначено порядок справляння туристичного збору (далі – Збір).

Відповідно до зазначених змін з 01 січня 2019 року:

змінено базу справляння Збору, а саме: вартість проживання (ночівлі) замінено на кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 268.5.1 пункту 268.5 статті 268 Податкового кодексу України (далі – Кодекс);

змінено порядок встановлення ставки Збору, а саме: ставка застосовується не до вартості проживання, а до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої

законом на 1 січня звітного (податкового) року;

визначено поняття внутрішнього та в’їзного туризму, для яких передбачені різні

граничні межі ставок Збору;

запроваджено норму, відповідно до якої Збір може сплачуватися авансовими внесками

на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної

територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом

формування територій громад.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 року №891 «Про

внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. №1233»

внесено зміни до Порядку обліку сум податків і зборів, не сплачених суб’єктом

господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого

постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1233 (далі –

Порядок), згідно з якими суб’єкти господарювання, що не сплачують податки і збори у

зв’язку з отриманням податкових пільг, повинні вести облік сум таких пільг та з 01 січня

2020 року повинні відображати у податковій звітності.

З метою забезпечення виконання положень Кодексу та Порядку, приведення

нормативно – правового акта Міністерства фінансів України у відповідність із чинним

законодавством України наказом Міністерства фінансів України від 08.05.2019 №186

«Про внесення змін до форми Податкової декларації з туристичного збору»,

зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.07.2019 за №795/33766,

оприлюдненим в Офіційному віснику України №61 від 13.08.2019, затверджено нову

форму Податкової декларації з туристичного збору (далі – Декларація).

Враховуючи необхідність, забезпечення платниками туристичного збору норм

Кодексу при визначені податкових зобов’язань з туристичного збору,

п о в і д о м л я є м о, що Декларація з туристичного збору запроваджується для

подання за III квартал 2019 року

Іпотечний житловий кредит: чи має право платник податків при реалізації права на податкову знижку підтвердити суму сплачених відсотків меморіальним ордером банківської установи?

Головне управління ДПС в Одеській області нагадує, що відповідно до п. 175.1 ст. 175 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

Згідно з п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

Варто зазначити, що відповідно до Закону України від 05.04.2001 № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» із змінами і доповненнями меморіальний ордер - це розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій щодо списання коштів з рахунка платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до цього Закону та нормативно - правових актів Національного банку України.

  Отже, при реалізації права на податкову знижку може бути застосований меморіальний ордер як документ, що підтверджує понесення витрат. Разом з тим, в розрахунковому документі повинно бути зазначено прізвище та ім’я по-батькові такого платника податку, який сплатив проценти за користування іпотечним житловим кредитом, та зазначений документ повинен відповідати умовам оформлення розрахункових документів.

Детальніше на офіційному порталі ДПС України у Загально – доступному ресурсі (ЗІР) у категорії 103 (103.06.01).

Застосування реєстраторів розрахункових операцій та новації у сфері їх використання

Головне управління ДПС в Одеській області звертає увагу платників податків, що на субсайті Територіальних органів ДПС в Одеській області офіційного веб-порталу  Державної податкової служби України та на сторінці ГУ ДПС в Одеській області у мережі Facebook  розміщено новий банер «Новітні РРО».

Банер містить актуальні матеріали та документи щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та новацій у сфері їх використання.

Знайомтеся із презентаційними матеріалами про законодавчі ініціативи по впровадженню програмних РРО, повідомленнями - роз’ясненнями для платників, схемою роботи «Е-чек», переліком моделей експериментального проекту, іншою цікавою інформацією за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/novitni-rro.

Продаж власної сільськогосподарської продукції: особливості оподаткування

Відповідно до пп. 165.1.24 п. 165.1 статті 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного податком на доходи фізичних осіб доходу не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема, особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) іі власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок (форма № 3-ДФ).

Порядок її видачі та форма затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 № 32 «Про затвердження Порядку видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок та її форми».

Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.

Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Право на податкову знижку

Триває Деклараційна кампанія 2019, під час якої декларації про майновий стан і доходи за 2018 рік подають громадяни, які зобов’язані декларувати свої доходи, а також особи, які мають право добровільно подати декларацію та скористатися правом на податкову знижку шляхом зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного 2018 податкового року на суму фактично здійснених ним витрат, які підтверджені відповідними документами. Таке право передбачене статтею 166 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Податкова знижка - це сума витрат платника податку на оплату товарів, послуг резидента протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати.

Перелік витрат дозволених до включення до податкової знижки:

- сума коштів, сплачених на  користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;

- частина сплачених процентів за іпотечним житловим кредитом у порядку, встановленому статтею 175 Кодексу;

- сума коштів або вартість майна перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, які відповідають умовам, встановленим пунктом 133.4 Кодексу;

- сплата страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя та пенсійних внесків у рамках недержавного пенсійного забезпечення;

- оплата допоміжних репродуктивних технологій;

- оплата державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

- сума коштів, сплачених у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу на альтернативні види палива;

- сума коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи;

- сплата коштів на будівництво (придбання) доступного житла.

Нагадаємо, що підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яку громадяни мають право подати по 31 грудня 2019 року (включно).

Декларація за формою, затвердженою наказом МФУ від 02.10.15 №859 (у редакції від 06.06.2017 №556), подається до фіскального органу за місцем реєстрації. 

Начальник Чорноморського управління

ГУ ДПС в Одеській області,

уповноважена особа Андрій ЗАРИЦЬКИЙ




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік