Згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», № 1058-IV від 09.07.2003р. пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються за дотриманням певних умов, це насамперед досягнення пенсійного віку: для жінок визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для чоловіків - 62 років.
Проте підвищення пенсійного віку до 62 років для чоловіків-науковців провадиться поступово.
До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають чоловіки- науковці (науково-педагогічні працівники 1955р. народження і старші після досягнення ними такого віку:
60 років - які народилися до 31 грудня 1952 р.;
60 років 6 місяців- які народилися з 1 січня до 31 грудня 1953р.
61 року - які народилися з 1 січня до 31 грудня 1954 р.;
61 року 6 місяців - які народилися з 1 січня до 31 грудня 1955р.
Крім того, для призначення наукової пенсії потрібно мати певний як страховий, так і науковий стаж. Законодавчо визначено, що чоловікам потрібно мати 35 років страхового стажу, з них не менш як 20 років має становити науковий стаж, у жінок страховий стаж має бути не менш як 30 років. а науковий -15.
Ше однією умовою для призначення цього виду пенсії є звільнення з наукової посади або укладання строкового трудового договору (контракту) після досягнення пенсійного віку. Зупинімося детальніше на порядку звернення за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науко-технічну діяльність» та документах, які потрібно подавати до органів Пенсійного фонду України для її призначення.
Слід зазначити, що Перелік та порядок подання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 06.04.2011р. №10-3, зареєстрованою в Мін’юсті України 06.07.2011р. за №816/19554 (далі - Перелік № 10-3).
Закон України від 13.12.91р. № 1977-ХII «Про науково і науково-технічну діяльність» (далі - Закон №1977) - це спеціальний закон,який регулює питання пенсійного забезпечення наукових, науково-педагогічних працівників, зокрема, питаннящодо права на призначення пенсії, обчислення стажу, заробітної плати, розміру пенсії.
Перелік №10-3 дає можливість урахувати специфіку наукового закону, забезпечити дотримання єдиних вимог щодо переліку потрібних документів, їхнього змісту та форми. При цьому в багатьох випадках є посилання на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне, пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), який залишається базовим документом та містить положення, що є незмінними у випадках призначення та перерахунку пенсій за будь-яким законом.
Так, для призначення (перерахунку) пенсій згідно з Законом № 1977 обов’язково подається заява за формою, передбаченою додатком 4 до Порядку № 22-1. Заява є підставою для підтвердження факту звернення особи за призначенням (перерахунком) пенсії та для визначення строку призначення (перерахунку) пенсії. Крім того, особа, що заповнює бланк заяви, зазначає інформацію про факт своєї роботи на час звернення та чи призначалась пенсія раніше, зобов’язується своєчасно повідомити орган Пенсійного фонду України про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім’ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення.
Оскільки право на наукову пенсію пов’язане з наявністю наукового стажу, то головним є питання належним чином підтвердити такий стаж, що визначені Порядком № 22-1 (основним документом є трудова книжка) обов’язково подається довідка про підтвердження стажу наукової роботи підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівні акредитації або їхніх правонаступників (далі - довідка).
При цьому Переліком № 10-3 врегульовано питання щодо органу, який має право видавати довідки про підтвердження наукового стажу за відсутності правонаступника: довідки видає орган державної влади, або Національна академія наук, до сфери управління яких належали підприємство, установа, організація або до компетенції яких належать відповідні напрями наукової (науково - технічної діяльності).
Переліком затверджено форми довідок, які подаються для підтвердження наукового стажу: для наукових; науково-педагогічних працівників та осіб, які мають науковий ступінь і працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей галузі науки, з якої присуджено науковий ступінь.
Так, довідки, шо підтверджують стаж наукової роботи, мають містити в собі таку інформацію:
довідка про підтвердження стажу наукової роботи: найменування підприємства, установи, організації, де працює (працювала) особа; інформацію про статус підприємства, установи, організації (державне бюджетне, державне небюджетне, недержавне); період роботи; найменування посади, яку обіймає (обіймала) особа, наукового підрозділу; посилання на відповідний пункт Переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004р. № 257 (далі - Перелік № 257); основний напрям діяльності підприємства, установи, організації, підрозділу; періоди атестації підприємства, установи, організації, недержавної форми власності відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30.04.1993р.
№ 269-р, від 08.05.96 р. № 332-р, постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.98 р. № 469 «Про затвердження Положення про державну атестацію науково-дослідних (науково-технічних) установ» (далі — постанова № 469); підставу видачі довідки; підписи керівника та начальника відділу кадрів, печатку;
довідка про підтвердження стажу науково-педагогічної роботи: найменування вищого навчального закладу, де працює (працювала) особа; рівень акредитації; інформацію про статус вищого навчального закладу (державний бюджетний, державний небюджетний, недержавний); період роботи; найменування посади, підрозділу; посилання на п. 2 Переліку №257; періоди акредитації вищого навчального закладу; основний напрям діяльності підрозділу вищого навчального закладу; підставу видачі довідки; підписи керівника та начальника відділу кадрів, печатку.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі