Питання призначення пенсій по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має чимало аспектів. Сьогодні йтиметься про деякі з них.
Розпочнемо з подання документів.
Подання та оформлення документів
Ці питання регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі — Порядок). Нагадаю, що він не стосується пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їхніх сімей.
Згідно з Порядком, заяви про призначення пенсії по інвалідності особам, звільненим із військової служби, подають у головні управління Пенсійного фонду в областях та місті Києві через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних ситуацій, Міністерства інфраструктури, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Державної служби спеціального служби, Державної пенітенціарної служби, Державної інспекції техногенної безпеки.
Днем звернення щодо призначення пенсії вважають день подання заяви у відповідний орган, який призначає пенсії. До заяви додають усі потрібні документи. Якщо заяву й документи надсилають поштою, днем звернення вважають дату їх відправлення.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додано не всі належні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюють, які документи треба подати додатково. Якщо документи, яких не вистачало, подано до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення, то днем звернення з приводу призначення пенсії вважають день подання заяви або дату відправлення документів поштою.
Розміри пенсій
Розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшують на 25%.
Водночас у законодавстві передбачено, що коли щомісячний розмір пенсійних виплат* не досягає в інвалідів війни:
І групи — 285% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність;
II групи — 255%;
III групи — 225%;
в учасників бойових дій — 165%
то їм виплачують щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Тобто для зазначеної категорії осіб гарантовано мінімальну пенсійну виплату, розмір якої з 1 вересня поточного року становить:
для інвалідів І групи — 3060,9 грн;
II групи — 2738,7 грн;
III групи — 2416,5 грн;
для учасників бойових дій — 1772,1 грн.
Надбавки та підвищення
Окрім того, до пенсій по інвалідності встановлюють надбавки та підвищення, на які зазначені особи мають право згідно із законодавством.
Зокрема, інвалідам, які не працюють і мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, нараховують надбавку на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.Також за наявності підстав до пенсій по інвалідності призначають державну соціальну допомогу на догляд у порядку й на умовах, передбачених у Законі України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам»; пенсію за особливі заслуги; підвищення, передбачені в Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; надбавки й підвищення до пенсій по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
* 3 урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат допенсій, визначених у законодавстві, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною.
Документи, потрібні для призначення пенсії:
заява;
грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення й довідка про додаткові види грошового забезпечення, котрі заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
військово-медичні документи про стан здоров’я;
/ довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;
копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
довідка банку про відкриття рахунку, назва та номер його відділення;
/ копія 1-ї, 2-ї, 10-ї та 11-ї сторінок паспорта.