Питання легалізації праці — завжди на контролі фахівців Головного управління


24.05.2021 09:03 298

Як показує досвід діяльності Держпраці упродовж всього часу її існування, неформальна зайнятість не є проблемою виключно держави або одного державного органу. Незадекларована праця зачіпає інтереси всіх учасників ринку і цілого ряду державних органів.

У зв’язку з цим, на початку року Держпраці разом із представниками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки, Національної поліції, Державної податкової служби, Пенсійного фонду, соціальних партнерів та представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було прийнято рішення щодо спільної організації та координації зусиль у боротьбі з незадекларованою працею. Майданчиком для такої роботи стала робоча група Держпраці, до якої залучені представники всіх зацікавлених органів, а також представники роботодавців та працівників.

Результатом спільної роботи став Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Особливістю цього плану є його формування на рівні регіонів та оформлення у єдиний документ на рівні країни. До цієї роботи залучено понад 500 працівників державних органів, у тому числі органів Держпраці.

В Головному управлінні Держпраці в Одеській області створено постійно діючу робочу групу з питань запобігання використання незадекларованої праці та узгоджено План спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці в Одеській області на 2021 рік.

Основним завданням робочої групи є формування та реалізація заходів, направлених на зниження рівня використання незадекларованої праці в Одеській області.

Робоча група працює над втіленням заходів, спрямованих на проведення аналізу кількості застрахованих осіб та незадекларованої праці в області, визначенням динаміки, загальних тенденцій застосування праці працівників без належного оформлення трудових відносин у різних сферах господарської діяльності та за категоріями роботодавців, втілення дієвих заходів щодо протидії незадекларованій праці.

Так проведеним аналізом встановлено, що 254,4 тисячі осіб працювали неформально в Одеському регіоні у 2020 році.

Лідери у неформальній зайнятості — суб’єкти господарювання сільського господарства, будівництва, оптової і роздрібної торгівлі, промисловості, транспорту, поштової та кур’єрської діяльності, тимчасового розміщування і харчування.

За даними Головного управління статистики в Одеській області, оприлюдненими на офіційному вебсайті, з початку 2021 року і до березня відбувалося зменшення загальної кількості штатних працівників підприємств Одеси та області.

Легальне працевлаштування — одне з основних питань додержання законодавства про працю, які залишаються актуальними завжди. Тому керівництво та інспектори праці Головного управління Держпраці в Одеській області приділяють цій проблемі особливу увагу.

З початку поточного року за результатами інспекційних відвідувань встановлено, що 33 суб’єкта господарювання використовували найману працю 272 працівників без оформлення трудових договорів.

За результатами опрацювання пояснень, отриманих від роботодавців та працівників під час інспекційних відвідувань, основними причинами не задекларованої праці є:

з боку працівників – це правова необізнаність про процедури офіційного оформлення трудових відносин, намагання збільшення доходу за рахунок уникнення сплати податків, і як наслідок – негідні умови зайнятості та праці, відсутність соціального забезпечення та захисту трудових прав.

з боку роботодавців – це намагання скоротити витрати на робочу силу, а відтак на виробництво товарів та надання послуг з метою отримання конкурентних переваг на ринку і як наслідок – мотивація до використання не задекларованої праці задля уникнення збільшення податкового тягаря.

Відповідно до абзацу 2 ст.265 КзПП України, за допущення працівника до роботи без оформлення трудового договору, до юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовано 16 попереджень.

Крім того, на 15 суб’єктів господарювання накладено штрафні санкції на загальну суму 10 550,0 тис. грн.

На виконання вимог приписів інспекторів праці протягом 2021 року суб’єктами господарювання працевлаштовані 70 осіб.

Більш перспективним заходом у напрямку легалізації незадекларованої праці є проведення інспекторами праці превентивної діяльності

Так, інспекторами праці з початку року здійснено 1930 відвідувань роботодавців з метою інформування про найбільш ефективні способи дотримання законодавства про працю, за результатами яких суб’єктами господарювання працевлаштовані 1517 осіб.

Питання легалізації праці — під постійним контролем Головного управління Держпраці в Одеській області. Наші інспектори роз’яснюють, що, якщо людина не оформлена офіційно, для неї це дуже ризиково: наприклад, відсутність належного розміру пенсій, невиплата компенсацій за моральний збиток — та й взагалі нестабільність і невпевненість у майбутньому.

Настав час виходити зі стану пасивності і активно діяти. Тільки спільними зусиллями можливо виконати завдання, передбачені Національним планом спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік, і забезпечити конституційне право громадян на гідні умови праці.

Сергій БАЙДЮК,

начальник Головного

управління Держпраці

в Одеській області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік