Сьогодні, щоб реалізувати право на виплату за всіма видами соціального страхування, людям не треба збирати довідки у численних інстанціях: інформацію про стан і сплачені внески спеціалізованим фондам надає Пенсійний фонд України. Передбачається, що до кінця року ПФУ розширить свої можливості - він буде акумулювати й адмініструвати інформацію ще й про факти здійснення страхових виплат. А все завдяки розширенню можливостей використання реєстру застрахованих осіб.
Реєстр застрахованих осіб - це інформація про людей, які сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Як відомо, в Україні чотири види загальнообов'язкового державного соціального страхування: на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності, від нещасних випадків на виробництві та пенсійний. Без сплачених внесків людина в разі страхового випадку не матиме права на отримання відповідних виплат із цих фондів. Щоб оптимізувати ситуацію з внесками на соціальне страхування, у 2011 році було запроваджено єдиний соціальний внесок. Тож постала необхідність створення єдиних реєстрів страхувальників і застрахованих осіб. Відповідно до чинного законодавства, реєстром страхувальників опікується Державна фіскальна служба, а реєстром застрахованих осіб - Пенсійний фонд України.
Сьогодні в ПФУ в кожної застрахованої особи є власний страховий рахунок - електронна облікова картка, в якій міститься інформація про заробіток і сплачені особою страхові внески, тобто про страховий стаж, який ця особа набула протягом трудової діяльності. У разі необхідності, фонди соціального страхування надсилають у ПФУ запит щодо цієї інформації, адже на її основі розраховуються суми відповідних виплат, наприклад, допомога по безробіттю. Згодом передбачається, крім зазначених вище чотирьох видів соціального страхування, додасться п’ятий - медичне страхування. Життєві ситуації бувають дуже непередбачувані. Може статися так, що людина потребуватиме виплат не з одного, а з кількох фондів соціального страхування одночасно. Якщо ж інформація відображається в обліковій картці застрахованої особи, достатньо взяти дані з одного джерела - Пенсійного фонду України.
На сьогоднішній день в Пенсійному фонді проводиться модернізація функціонуючої системи - проводиться розширення можливостей цієї системи. Відповідно до норм чинного законодавства в реєстрі мають бути відображені частини облікової картки, які відповідають за кожен із видів соціального страхування. Новації саме і пов'язані з реалізацією цієї норми, відповідна робота вже проводиться. На сьогодні облікова картка містить дані лише про страховий стаж і заробіток, які необхідні для призначення страхових виплат. А в найближчій перспективі передбачається одержувати й накопичувати у себе в повному обсязі інформацію про всі види виплат, які здійснюють фонди соціального страхування. Вже розроблено базовий механізм інформаційного обміну між Пенсійним та іншими фондами соціального страхування, узгоджуються проекти документів, які регулюватимуть цей обмін.
Запровадження таких нових можливостей функціонування реєстру позитивне як для застрахованих осіб, так і для фондів, які використовують інформацію. По- перше, людина зможе бачити всю свою «виплатну історію» в одному місці, і це дуже зручно. А по-друге, інформація буде використовуватися для здійснення контролю за процесом коректної реалізації права на соціальне страхування. Іншими словами, йдеться про забезпечення верифікації соціальних виплат.
Наприклад, є застрахована особа передпенсійного віку, яка одержує виплату по безробіттю. Але з моменту досягнення цією людиною пенсійного віку виникає ризик, що якийсь період вона може одержувати одночасно дві виплати - допомогу по безробіттю і пенсію. Без єдиного реєстру інформацію про всі соціальні виплати, які отримує застрахована особа, ніяк не проконтролювати, адже виплати здійснюють різні фонди. Реєстр не просто допоможе контролювати таку ситуацію, він унеможливить її.
Адже фіскальна служба опікується податками і зборами, її завдання не пов'язані з обліком прав застрахованих осіб. Практичну роботу з нарахування та виплати страхових сум здійснюють фонди соціального страхування. Інформація з реєстру застрахованих осіб має підтвердити право людини на страхові виплати і забезпечити їх розрахунок. Отже, відповідну інформацію логічно збирати й накопичувати там, де її безпосередньо використовують, зокрема в Пенсійному фонді.
На сьогоднішній день відповідно до норм чинного законодавства всі фонди соціального страхування для здійснення своїх виплат використовують інформацію про заробітну плату (дохід). Однак, зазвичай, тільки за попередній рік. Пенсійний же фонд використовує дані про трудові відносини за весь період після запровадження системи персоніфікованого обліку, починаючи з 2000 року. Крім того, на відміну від фіскальної служби, яка здійснює свою безпосередню функцію - прийом грошей, Пенсійний фонд контролює та аналізує весь процес надходження коштів і безпосередньо факт сплати внесків за всіх застрахованих осіб. Адже лише за фактом сплати роботодавцем єдиного внеску трудовий стаж зараховується як страховий і може бути застосований для розрахунку відповідних страхових виплат.
Водночас, Пенсійний фонд України - найбільший споживач інформації про трудові відносини, про страховий стаж і заробіток людини. Підопічні Фонду - пенсіонери - найбільший в країні контингент, який потребує цієї інформації. Людина може протягом трудового життя не брати лікарняні, не виходити в декрет і не отримувати травм на робочому місці, але після досягнення пенсійного віку вона обов'язково звернеться за оформленням пенсії, або на основі її страхового стажу пенсійну виплату розраховуватимуть для членів її сім’ї. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що реєстр застрахованих осіб веде Пенсійний фонд України. На сьогоднішній день Пенсійний фонд надає інформацію з реєстру всім фондам соціального страхування.
Пенсійний фонд постійно вдосконалює роботу свого веб-порталу і розширює можливість надання послуг з електронним цифровим підписом. Тільки-но завершиться модернізація реєстру застрахованих осіб, громадяни, які зареєстровані на веб-порталі й мають свій цифровий підпис, матимуть змогу отримувати будь-яку інформацію з цього реєстру, що стосується їхніх особистих даних (відповідно до законів України «Про захист персональних даних» і «Про єдиний соціальний внесок»). Зазначимо, веб-портал - досить потужна інформаційно - аналітична система, яка має власну систему захисту інформації, що пройшла відповідну експертизу, і відповідний експертний висновок. Така система унеможливлює доступ сторонніх осіб до конфіденційної персональної інформації.
Зареєстрований на веб-порталі громадянин, звичайно, може передати комусь свій електронний цифровий підпис, тобто надати сторонній людині можливість отримати доступ до його особистої інформації, але в цьому разі застрахована особа вже сама несе відповідальність.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області