Подальше реформування системи пенсійного забезпечення пов’язане, зокрема, з запровадженням накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Раніше передбачалося, що другий рівень в Україні запрацює тоді, коли буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду. Але, насамперед, важливо фінансово забезпечити застрахованих осіб певного рівня пенсійного забезпечення, не збільшуючи дефіцит ПФУ. Основна причина виникнення дефіциту – рішення про підвищення пенсій без належного фінансового забезпечення. Адже зараз діє система пенсійного страхування. А це означає, що видатки з системи не можуть перевищувати надходження. Зрозуміло, що коли заборгованість у солідарній системі зростає, то необхідно вживати заходів для виправлення ситуації.
Поступове підвищення пенсійного віку жінок до 60 років має забезпечити бездефіцитність солідарної системи з 2016 по 2039 рік включно. А для забезпечення профіциту у солідарній системі у наступні роки необхідні додаткові заходи. Подальше поступове підвищення пенсійного віку для чоловіків і жінок до 62 років, з 2022 р. (коли жінки досягнуть планованого 60-річного пенсійного віку при поступовому його підвищенні) забезпечить профіцит у пенсійній системі ще на п’ять років (до 2044 р. включно). Підвищення пенсійного віку як для чоловіків, так і для жінок до 65 років надасть можливість продовжити період профіциту в солідарній системі ще на додаткові п’ять років – до 2050 р. включно. Але й це ще не все, оскільки солідарна система має бути завжди фінансово стабільною. Необхідно аналізувати фінансовий стан і не допускати дефіциту в системі.
Прив’язка розміру пенсії до сплачених внесків у Пенсійний фонд – один із принципів пенсійного страхування, впроваджених в Україні з 01.01.2004 після ухвали Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Необхідно і в подальшому підтримувати принципи пенсійного страхування, посилювати залежність пенсійних виплат від сплачених страхових внесків і тривалості їх сплати. Необхідно саме цим стимулювати громадян до праці і сплати страхових внесків до пенсійної системи.
Збільшення надходжень до Пенсійного фонду – один із факторів фінансової стабільності солідарної системи пенсійного страхування. Тут може зіграти позитивну роль і збільшення заробітних плат для працюючих осіб, і підвищення дисципліни сплати страхових внесків роботодавцями, і зменшення та повна ліквідація заборгованості по зарплатні. Вихід заробітних плат «з тіні» – додаткове джерело надходжень до Пенсійного фонду України.
Що стосується запровадження обов’язкової накопичувальної системи пенсійного страхування так званого другого рівня, то така система сьогодні просто необхідна. Другий рівень потрібно запровадити для молоді. Саме молодим особам необхідно надати право забезпечити собі додаткову пенсію з накопичених за власний рахунок пенсійних коштів у державному накопичувальному пенсійному фонді.
Г.Р. Ядвіга - начальник управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді-Дністровському та Білгород-Дністровському
районі Одеської області