Пенсії за особливі заслуги


23.09.2015 07:25 194

Пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту.
Пенсія за особливі заслуги призначається як надбавка до розміру пенсії за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника, за вислугу років і виплачується щомісяця.
Розмір такої пенсії залежить від заслуг людини перед Україною і становить 20-40% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
У разі смерті людини, що має право на пенсію за особливі заслуги, право на встановлення надбавки до пенсії мають непрацездатні члени сім'ї померлого, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір такої надбавки становить: на одного непрацездатного члена сім'ї 70%, двох і більше - 90% від надбавки до пенсії померлого годувальника або надбавки до пенсії, яка могла бути йому встановлена.
Непрацездатні члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) при виконанні службових обов'язків під час проходження військової служби, служби в органах внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України чи Державної кримінально -виконавчої службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, отриманого при виконанні цих обов'язків, і які були посмертно нагороджені державними нагородами України або колишнього СРСР, мають право на встановлення надбавки до пенсії. Її розмір становить на одного непрацездатного члена сім'ї 70%, двох і більше - 90% від розміру надбавки для осіб, зазначених у п.1 ст. 1 Закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
Оскільки розмір пенсії за особливі заслуги залежить від розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, кожне наступне збільшення розміру прожиткового мінімуму є підставою для здійснення перерахунку пенсії за особливі заслуги. Перерахунок проводиться з дня збільшення розміру прожиткового мінімуму.
Крім того, розмір пенсії за особливі заслуги може бути переглянутий при черговому нагородженні після встановлення такої пенсії або при виявленні нових даних про заслуги особи.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за її призначенням. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про призначення такої пенсії.
До заяви про порушення подання про призначення пенсії за особливі заслуги або про збільшення розміру такої пенсії додаються документи, що підтверджують заслуги особи, та паспорт громадянина України (пенсії за особливі заслуги не встановлюються громадянам інших держав). Пенсія за особливі заслуги перед Україною виплачується протягом усього періоду, на який особі призначено пенсію відповідного виду. Наприклад, якщо пенсія за особливі заслуги встановлена до пенсії за віком або за вислугу років, то довічно; якщо до пенсії по інвалідності, то на весь строк встановлення інвалідності; якщо до пенсії в разі втрати годувальника, то виплачується протягом усього періоду, поки член сім'ї людини, яка мала особливі заслуги, є непрацездатним (зокрема, дітям - до досягнення 18 (23, якщо вчаться) років; дружинам (чоловікам), батькам , які не досягли пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але визнані інвалідами, - на весь строк встановлення інвалідності, а тим, хто досяг пенсійного віку, - довічно).
До соціальних пенсій (тим, які призначені раніше за відсутності страхового стажу) і до різних видів державної соціальної допомоги пенсія за особливі заслуги не встановлюється.

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік