Не дивлячись на численні варіанти проектів податкової реформи в Україні, в 2016 році спрощена система лишилась практично без змін. Як виглядає оподаткування «едінщиков» в 2016 році?
Єдиний податок.
Для платників єдиного податку I-II груп умови перебування залишилися колишніми: межа доходу для них – 300 тис. грн. і 1,5 млн. грн. відповідно.
Для підприємців і юридичних осіб на III групі ЕН зменшений максимальний розмір доходу. У 2016 році він складе 5 млн. грн. (замість 20 млн. грн.). Крім того, для цих суб'єктів підвищуються ставки єдиного податку, для платників ПДВ ставка єдиного податку складає 3% (було 2%), для тих, хто не є платником ПДВ - 5% (було 4%).
Єдиний соціальний внесок.
Внесені також зміни в Закон України «Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Розмір єдиного соціального внеску, який сплачують фізичні особи – підприємці (раніше складав 34,7 % від мінімальної зарплати), зменшений до 22 %. Таким чином, для підприємців – «едінщиков» обов'язковий щомісячний платіж по ЕСВ складе 303,16 грн. (мінімальна зарплата (МЗП) 1378 грн. х 22 %).
Умови застосування касових апаратів також залишилися без змін: для I групи платників єдиного податку їх застосування не потрібне, а для II-III груп є обов'язковим тільки у випадку, якщо їх річний дохід (як у готівковій так і в безготівковій формі) перевищив 1 млн. грн. Якщо ж доходи підприємця - «единщика» перевищили вказаний об'єм, він втрачає право працювати без касового апарату назавжди. Особливості спрощеної системи для окремих видів діяльності Для підприємців або підприємств, які працюють за посередницькими договорами (договорам комісії, доручення, агентським договорам, а також договорам транспортної експедиції), як і раніше підраховують дохід тільки в сумі комісійної (агентського) винагороди (п 292.4 ст. 292 НКУ). Крім того, з метою визначення права перебування на спрощеній системі такі суб'єкти використовують той же принцип, тобто враховують винагороду, а не весь об'єм минулих по розрахунковому рахунку засобів (п.292.14 ст. 292 НКУ).
Яких-небудь нових обмежень щодо роботи, наприклад з нерезидентами (експорт, імпорт товарів і послуг) нова редакція податкового закону не містить. Тому, наприклад, підприємці, які працюють в IT-сфері, зможуть так працювати як і раніше, звичайно, з урахуванням зменшення об'єму річного доходу.
Нарахування і сплата військового збору залишився без змін.