Департамент економіки та розвитку інфраструктури міста Білгород-Дністровської міської ради звертає увагу суб’єктів господарювання, що 9 грудня Кабінет Міністрів України під час позачергового засідання ухвалив постанову № 1236 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19», якою продовжив карантин з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р. Додатково в період з півночі 8 січня 2021 р. до півночі 25 січня 2021 р. встановлюються посилені протиепідемічні заходи та наступі заборони на:
• роботу закладів громадського харчування (крім цільової доставки замовлень та замовлень на винос);
• роботу розважальних закладів;
• роботу непродовольчих ринків;
• роботу закладів культури та проведення культурних заходів;
• роботу спортзалів, фітнес-центрів.
Посилення карантинних заходів означає знов припинення діяльності суб’єктів господарювання зі вказаних сфер та понесення нових фінансових страт та неотримання прибутку від комерційної діяльності таких підприємств. У зв’язку з цим інформуємо про заходи фінансової підтримки та податкових послаблень для визначених категорій суб’єктів господарювання, що найбільше потерпають від обмежувальних карантинних заходів, та порядок отримання допомоги.
10 грудня 2020 року набув чинності Закон України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», прийнятий Верховною Радою України від 04 грудня 2020 року № 1071-IX. Цим законом визначені особливості підтримки у 2020-2021 роках застрахованих осіб та надання допомоги суб’єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів спрямованих на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Закон передбачає декілька форм соціальної підтримки, зокрема надання матеріальної допомоги безпосередньо застрахованим особам та суб’єктам господарювання, а також одноразової компенсації суб’єктам господарювання на відшкодування витрат, понесених на сплату єдиного соціального внеску. На отримання такої підтримки мають змогу розраховувати суб’єкти господарювання основна діяльність яких відноситься до видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи. Такий перелік затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236.
Виплата одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам здійснюється на підставі самостійного звернення фізичної особи, яка подається в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг. При цьому така особа має бути найманим працівником суб’єкта господарювання, основний вид діяльності яких відповідає переліку затвердженого Постановою КМУ № 1236.
Для отримання матеріальної допомоги суб’єктам господарювання необхідно подати до територіальних органів Державної служби зайнятості заяву та відомості через Єдиний державний вебпортал електронних послуг у строки, визначені Кабінетом Міністрів України. Розмір такої одноразової допомоги визначається пропорційно робочому часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, у тому числі через простій та не може перевищувати восьми тисяч гривень на одного працівника.
Також суб’єктам господарювання передбачена одноразова компенсація. Вона надається за умови, якщо суб’єкти господарювання на 31 жовтня 2020 роки мали основний вид економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи. Для отримання цієї компенсації суб’єкт господарювання має подати до податкового органу за місцем обліку як платник єдиного внеску в електронному вигляді заяву. Сума одноразової компенсації суб’єкту господарювання розраховується як середнє значення сплаченого єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за десять місяців.
Щодо врегулювання податкового боргу звертаємо увагу на наступне:
Законом втричі піднято поріг обсягу податкового боргу для застосування заходів щодо його стягнення, порівняно з попередньої редакцією ПКУ - передбачено списання податкового боргу, в тому числі штрафних санкцій і пені, платникам податків, сукупний розмір боргу яких за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн станом на 1 листопада 2020 року та на момент списання залишається непогашеним.
Законом врегульовується порядок погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, який у загальній сумі, станом на 1 грудня 2020 року, не перевищує 6,8 тис. гривень. Сума такого боргу, в тому числі штрафних санкцій і пені, яка залишилась непогашеною на дату надання відстрочення, може бути відстрочена до 29 грудня 2021 року. Інформативно. Щоб отримати таке відстрочення, платнику податків- фізичній особі необхідно подати заяву до органу податкової служби за місцем обліку платника податків. Впродовж часу відстрочення проценти не нараховуються.
Щодо змін до Законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" законом запроваджено компенсатори втрат для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої групи платників єдиного податку. Вони отримали можливість тимчасово не сплачувати за себе страхові внески за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року. Водночас, такі періоди включатимуться до страхового стажу та вважатиметься, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.
Щодо змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" відповідно до Закону тимчасово звільняються від сплати страхового внеску за грудень 2020 року застраховані особи та суб’єкти господарювання при умові, що такий платник ЄСВ не отримає дохід у грудні 2020 року і підпадає під дію Закону № 1071-IX.