У результаті руйнації Каховської ГЕС спостерігається загибель риби у великих обсягах, переробка та споживання якої може спричинити виникнення харчових отруєнь, зокрема, ботулізму - дуже небезпечного i в багатьох випадках смертельного захворювання. Мертву рибу aбo ту, що вмирає, категорично не можна збирати для подальшого зберігання, готувати чи споживати. Рекомендуємо найближчим часом втриматися від придбання та вживання у їжу свіжовиловленої риби. Не наражайтеся на небезпеку, адже жоден із способів приготування не зробить ïi безпечною для вас. Таку рибу неможливо вживати в жодному вигляді (солена, сушена, варена, смажена). Вона може містити збудників інфекційних захворювань, у тому числі ботулізму, паразитів та небезпечні хімічні речовини.
Наголошуємо, що ймовірність потрапляння в обіг такої «ПРОДУКЦІЇ» значна, адже недобросовісні виробники можуть здійснювати її переробку (солити чи в’ялити) та реалізувати.
Пропoнvємo дотримуватися таких рекомендацій:
не купувати копчену, солону та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть в закладах торгівлі, звертайте увагу на ïї зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;
бажано вживати консерви тільки промислового виготовлення, оскільки технологія та рецептура ïx приготування розроблена з урахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;
не вживайте консерви при найменшій підозрі на її недоброякісність, а саме не використовувати продукцію з бомбажних (здутих) банок.
Велику загрозу становлять харчові отруєння та харчові токсикоінфекції. Одну з найбільших загроз може нести ботулізм — гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, отруєних токсинами, що виробляються бактеріями- збудниками хвороби. Ці токсини с одними із найсильніших серед ycix відомих біологічних отрут. Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum i ïї токсином. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює ïx органолептичних властивостей. Необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб. Збудник ботулізму стійкий до впливу зовнішніх факторів. Ігнорування хвороби aбo неправильне та несвоєчасне лікування може призвести до паралічу i навіть смерті.
Симптоми ботулізму включаютъ:
виражену втому, слабкість, запаморочення, нудоту, головний біль;
зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), сухість у ротовій порожнині та горлі, а також утруднення під час ковтання та мовлення;
блювання, запор i здуття живота;
параліч дихальних м’язів.
уci хворі на ботулізм, незалежно від клінічної форми захворювання, підлягають госпіталізації. Уcпix лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину.
Якщо Ви помітили перші ознаки харчового отруєння, не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться за медичною допомогою до лікарів.
Наголошуємо, що реалізація живої риби має проводитись виключно з дотриманням ветеринарно-санітарних вимог, а саме: кожна партія риби живої має надходити на ринки з товаро-транспортними накладними та супровідними документами, після чого проводиться ïї ветеринарно-санітарна експертиза в лабораторії на ринку та видаються експертні висновки.
Будьте пильними та дбайте про своє здоров’я!