Порядок митного контролю і митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності визначений ст. 397 Митного кодексу України.
При цьому, якщо контролюючий орган на підставі даних митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, виявляє ознаки порушення прав інтелектуальної власності щодо товарів, пред’явлених до митного контролю та митного оформлення, їх митне оформлення призупиняється, а товари підлягають розміщенню на складі цього органу (ч. 1 ст. 399 МКУ). Рішення про призупинення митного оформлення товарів на строк до 10 робочих днів і в разі необхідності продовження цього строку не більш як на 10 робочих днів приймає керівник контролюючого органу або особа, яка виконує його обов’язки (ч. 2 ст. 399 МКУ).
У день прийняття рішення про призупинення митного оформлення товарів контролюючий орган засобами факсимільного та/або електронного зв’язку повідомляє правовласника про факт пред’явлення цих товарів до митного оформлення, а декларанта - про причини призупинення їх митного оформлення, а також повідомляє декларантові найменування та адресу правовласника. У повідомленні правовласнику зазначаються: митне оформлення яких саме товарів призупинено, їх кількість, причини та строк призупинення, найменування та адреса власника товарів, а також інша необхідна інформація (ч. 3 ст. 399 МКУ). У разі призупинення митного оформлення швидкопсувних товарів строк призупинення становить три робочі дні та не може бути продовжений (ч. 4 ст. 399 МКУ). Використання правовласником інформації, отриманої ним від контролюючого органу, можливе лише для цілей, пов’язаних із призупиненням митного оформлення товарів (ч. 5 ст. 399 МКУ). Датою отримання повідомлення правовласником вважається день, коли контролюючим органом таке повідомлення надіслано засобами факсимільного та/або електронного зв’язку (ч. 6 ст. 399 МКУ). При цьому, якщо протягом перших 10 робочих днів після отримання повідомлення про призупинення митного оформлення товарів правовласник письмово не поінформує контролюючий орган, що призупинив митне оформлення таких товарів, про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності або не звернеться до такого контролюючого органу з письмовим вмотивованим клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення, то за відсутності ознак порушення митних правил товари, митне оформлення яких було призупинено, підлягають митному оформленню в установленому порядку (ч. 7 ст. 399 МКУ).
У разі якщо протягом перших 10 робочих днів після отримання повідомлення про призупинення митного оформлення товарів правовласник письмово поінформує контролюючий орган про звернення до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності або звернеться до такого контролюючого органу з письмовим вмотивованим клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення, то призупинення митного оформлення вказаних товарів може бути продовжено контролюючим органом, але не більш як на 10 робочих днів (ч. 8 ст. 399 МКУ).
При цьому якщо протягом строків, зазначених у ч. 2 ст. 399 МКУ, правовласник подасть контролюючому органу, що призупинив митне оформлення товарів, ухвалу суду про заборону вчинення певних дій у справі про порушення прав інтелектуальної власності або інше рішення з цього питання, винесене (прийняте) іншими уповноваженими державними органами, контролюючий орган продовжує призупинення митного оформлення товарів на строк, встановлений цими органами (ч. 9 ст. 399 МКУ).
Разом з тим, якщо протягом строків, зазначених у ч. 2 ст. 399 МКУ, до контролюючого органу, що призупинив митне оформлення товарів, не буде подано ухвалу суду про заборону вчинення певних дій у справі про порушення прав інтелектуальної власності або відповідне рішення іншого уповноваженого державного органу, то за відсутності ознак порушення митних правил товари, щодо яких було прийнято рішення про призупинення митного оформлення, підлягають митному оформленню в установленому порядку. У такому разі відшкодування декларанту та іншим особам витрат та збитків, спричинених призупиненням митного оформлення, здійснюється за рахунок правовласника (ч. 10 ст. 399 МКУ).
Отже, у разі призупинення контролюючим органом митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, за відсутності вагомих причин вважати такі товари контрафактними правовласник протягом строків, зазначених у ч. 2 ст. 399 МКУ, може звернутися до контролюючого органу з письмовою заявою про надання згоди на поновлення митного оформлення таких товарів. У такому випадку правовласник не має права вимагати знищення такого товару від його власника (ч. 11 ст. 399 МКУ).
Ознайомитись з Переліком об’єктів права інтелектуальної власності, включених до митного реєстру можна на веб-сайті ДФС України за посиланням (http://sfs.gov.ua), увійшовши на головній сторінці в рубрику Переліки.