Із 1 січня 2017 року змінилося поняття мінімальної зарплати – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Мінімальна зарплата лишається державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності й господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Новою ст. 3¹ Закону «Про оплату праці» запроваджуються гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати. Так, передбачено, що до мінімальної зарплати входять доплати, надбавки та премії, крім:
– доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;
– доплати за роботу в нічний та надурочний час;
– роз’їзний характер робіт;
– премії до святкових і ювілейних дат.
Водночас розмір зарплати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної зарплати.
Якщо ж нарахована зарплата за виконану місячну норму праці є нижчою за розмір мінімальної зарплати, тоді роботодавець має провести доплату до рівня мінімальної зарплати, яку слід виплачувати щомісяця одночасно з виплатою зарплати. Слід зазначити, що для врахування в стаж буде братись фактична нарахована сума заробітної плати, і якщо вона буде менше ніж встановлена мінімальна заробітна плата (3200 грн), то до стаж буде враховано не повний місяць роботи.
У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати.
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року (1600грн. на 01.01.2017р.). Але розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (3200грн.).
ФІНАНСОВІ САНКЦІЇ.
У ст. 265 КЗпП України були внесені зміни. Відтепер, юридичні та фізичні особи–підприємці, які використовують найману працю, несуть також відповідальність у вигляді штрафу в разі:
недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні, — у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (9600 грн.);
недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень щодо фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, — у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320 тыс.грн.);
порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених попередніми Законодавці передбачили, що до мінімальної заробітної плати включаються майже всі складові заробітної плати, такі як доплати за розширення зони обслуговування, надбавки за інтенсивність праці, місячні та квартальні премії, індексація, надбавка за вислугу років тощо. В той же час при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.абзацами цієї частини, — у розмірі мінімальної заробітної плати (3200)
Перший заступник начальника управління
Білгород-Дністровського об’єднаного управління
Пенсійного фонду України Одеської області
Крижанівська Олена Михайлівна