Корисні поради майбутнім пенсіонерам


20.03.2017 09:29 897

Перед тим, як виходити на пенсію, подумайте, чи всі нюанси ви врахували? Кілька корисних порад, якими можна і потрібно скористатись.

Порада 1. Якщо ви народились в кінці року, краще подавати заяву на призначення пенсії на початку наступного року

Якщо ви народились в період з жовтня по грудень, у вас є можливість отримати більшу пенсію.

За діючим законодавством заяву про призначення пенсії майбутній пенсіонер має подавати не пізніше трьох місяців з моменту настання пенсійного віку, тоді пенсію буде нараховано з дати настання права на призначення пенсії, а саме з наступного дня за днем народження.

Але є деякий нюанс: якщо ви народились в період з жовтня по грудень, то три місяці, на протязі яких потрібно звернутись (подати заяву) за призначенням пенсії захоплюють не тільки поточний, але й наступний рік. Тобто ви можете звернутись за призначенням не в кінці року, а на початку наступного.

Справа в тому, що при розрахунку пенсії показники людини за стажем і зарплатою множаться на величину середньої зарплати по Україні за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. А це значить, що якщо звернутись за призначенням пенсії (подати заяву) в кінці року, наприклад, 7 жовтня 2016 року, то при розрахунку пенсії використають показник середньої по Україні заробітної плати за 2013-2015 роки (3263,44), а якщо звернутись на початку 2017 року, наприклад, 5 січня 2017 року, то в такому випадку при розрахунку будуть використовувати середню заробітну плату вже за 2014-2016 роки (3764,40), розмір якої більше, ніж за 2013-2015 роки, а отже і розмір вашої майбутньої пенсії буде більшим.

Порада 2. Якщо подати заяву не пізніше трьох місяців після дня досягнення пенсійного віку, пенсію нарахують з дня виникнення права на пенсію

Заяву на призначення пенсії майбутній пенсіонер має подавати не раніше ніж за місяць до дня досягнення пенсійного віку та в будь-який час після виникнення цього права. Але якщо подати заяву не пізніше трьох місяців з моменту настання пенсійного віку, тоді пенсію буде нараховано з дати настання права на призначення пенсії, а саме з наступного дня за днем народження.

Днем звернення за призначенням пенсії рахується день подання заяви.

У випадку, якщо надані не всі документи, які пенсіонер повинен донести протягом трьох місяців з дня повідомлення про необхідність їх надання, пенсію все одно нарахують з дня звернення за призначенням.

За бажанням особи, якщо наданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, її призначають на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів не пізніше трьох місяців (які були зазначені в розписки-повідомлення) , розмір пенсії перераховується з дати призначення пенсії. При наданні документів пізніше трьох місяців пенсія перераховується:

- з 1-го числа поточного місяця, якщо пенсіонер подав документи до 15 числа;

- з 1-го числа наступного місяця, якщо документи були подані після 15 числа.

Порада 3. Підготуйте документи для призначення пенсії

При первинному зверненні в Пенсійний фонд за призначенням пенсії за віком потрібно подати документи:

- Заяву.

- Паспорт – оригінал и копії (1, 2 і 11 сторінок).

- Довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера — оригінал і копія.

- Документи, які підтверджують стаж (трудова книжка, при необхідності – інші, наприклад диплом, військовий квиток, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб).

- Документи, що підтверджують пільги.

- Для отримання пенсійного посвідчення потрібно надати 2 фотографії 4х6.

- Довідку з банку з номером пенсійного рахунку – для отримання пенсії на картку.

Порада 4. Для того, щоб ви змогли зробити самостійний розрахунок пенсії всіх видів пенсії, на які маєте право, не виходячи з дому та отримати детальний протокол розрахунку, було створено унікальний в Україні інструмент розрахунку пенсії онлайн – Пенсійний калькулятор на порталі Pensia.ua.

За Законом для розрахунку пенсії в Україні беруть дані по зарплаті, обрані вами за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року (за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами) за вашим бажанням плюс весь період після 1 липня 2000 року (дані з системи персоніфікованого обліку ПФУ, так звана форма ОК5). З цих періодів можна викинути до 10% найменш вигідних місяців страхового стажу підряд.

Отже, для розрахунку майбутньої пенсії вам буде необхідна наступна інформація:

- дата народження, стать;

- всі періоди трудової діяльності (в тому числі навчання в середніх та вищих навчальних закладах до 1 січня 2004 року, періоди догляду за дитиною до 3-х років, строкова служба в армії, перебування в центрі зайнятості, перебування на фронті або участь в бойових діях тощо) та всі особливості (наприклад, робота за списком №1, наукова діяльність, держслужбовець тощо);

- заробітна плата за періоди до 1 липня 2000 року (за вашим бажанням) та всі періоди після 1 липня 2000 року;

- наявність інвалідності, статус ліквідатора ЧАЕС, нагороди та інші особливості, які враховуються при нарахуванні пенсії.

Н.О.Даниленко -

Заступник начальника

Білгород-Дністровського

об’єднаного управління

Пенсійного фонду України

Одеської області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік