Комплексна реформа системи пенсійного забезпечення - це забезпечення гідної старості


19.05.2015 08:51 309

Забезпечення гідної старості повинно залежати не тільки від держави, а й від кожної людини. Уряд має на меті здійснити комплексну реформу системи пенсійного забезпечення в Україні.

Мета реформи - розбудова багаторівневої, багатокомпонентної пенсійної системи, що дозволить виплачувати пенсії з трьох різних джерел: солідарної системи; накопичувальної системи; системи недержавного пенсійного забезпечення.

Проект щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій був поданий до Верховної ради 30.04.2015.

Даний проект розроблявся із залученням центральних органів виконавчої влади (основні розробники Мінсоцполітики та Пенсійний фонд), народних депутатів України, соціальних партнерів (Федерація роботодавців та Федерація професійних спілок), громадських організацій, зокрема Проекту реанімаційних реформ, USAID, міжнародних експертів, науковців, представників асоціацій учасників системи недержавного пенсійного забезпечення тощо.

Розробленим проектом закону передбачається удосконалення функціонування солідарної системи, зокрема, призначення всіх пенсій за одним законом та скасування спеціальних пенсій (крім військових), звільнення солідарної системи від невластивих для неї виплат та визначення розмірів всіх видів пенсій, надбавок, підвищень та доплат до них в одному Законі.

Впровадження накопичувальної системи дозволить розвантажити солідарну систему, сформує індивідуальні накопичення громадян, дасть можливість залучати інвестиційний ресурс громадян на розбудову національної економіки, дасть поштовх розвитку національного фондового ринку.

Накопичувальну пенсійну систему планується запровадити з 1 січня 2017 року. Обов’язковому страхуванню в накопичувальній пенсійній системі підлягатимуть особи до 35 річного віку. Також у накопичувальній системі передбачена добровільна участь, в якій можуть взяти участь особи віком від 36 до 55 років.

Передбачається що у 2017 році ставка внеску становитиме 2 % і кожного наступного року вона буде збільшуватися на 1 %, до досягнення 7 % у 2022 році, у подальшому цей відсоток залишатиметься незмінним.

Держава гарантує контроль та безпеку збереження коштів накопичувальної системи.

Крім того, якщо в 2017 році роботодавець сплачує за працівників внески в розмірі 36,5% від нар ахового фонду оплати праці , то з кожним наступним роком розмір зменшується на 1% і в 2022 році становитиме 31,5%. За рахунок даних коштів будуть виплачуватись пенсії з солідарної системи.

Проектом Закону визначено також 5 категорій учасників професійної пенсійної програми:

Перша категорія - особи, які працюють за Списком № 1;

Друга категорія – особи, які працюють за Списком № 2, робітники локомотивних бригад та окремі категорії працівників; водії вантажних автомобілів та ін.;

Третя категорія – особи, які мають право на пенсію за вислугу років (освіта, охорона здоров'я та ін.);

Четверта категорія – жінки трактористи - машиністи та ін. (пільгові умови та за вислугу років);

П'ята категорія - державні службовці та прирівняні до них особи.

Для учасників першої категорії професійної програми з 01.01.16 запропоновані наступні умови:

Залишаються діючі умови. Пенсія призначається і виплачується:

1. Вік виходу на пенсію - 50 років (для жінок пільговий вік поступово підвищуватиметься).

2. Наявність страхового стажу: чоловіки - 20 років, жінки – 15 років.

3. Наявність професійного стажу:чоловіки - 10 років, жінки – 7 років 6 місяців.

1.Пенсія за віком призначається і виплачується на загальних підставах із солідарної системи.

2. За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування здійснюються професійні пенсійні виплати після 50 років у разі наявності необхідного професійного стажу.

З 01.01.2016 року підприємство за працівників на яких розповсюджується список №1 додатково сплачує 15 % від фонду заробітної плати у складі єдиного соціального внеску, які за осіб старше 35 років направляється до Пенсійного фонду України на заміщення відшкодування пільгових пенсій, а за учасників професійної програми до Накопичувального фонду.

Для учасників другої категорії професійної програми з 01.01.16 запропоновані наступні умови:

Залишаються діючі умови:

1. Вік виходу на пенсію - 50 років.

2. Наявність страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки – 20 років.

3. Наявність професійного стажу:чоловіки - 12 років 6 місяців, жінки – 10 років.

1.Пенсія за віком призначається і виплачується на загальних підставах із солідарної системи.

2. За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування здійснюються професійні пенсійні виплати після 55 років за наявності необхідної тривалості професійного стажу.

З 01.01.2016 року підприємство за працівників на яких розповсюджується список №2 додатково сплачує 7 % від фонду заробітної плати у складі єдиного соціального внеску.

Для учасників третьої категорії професійної програми з 01.01.16 запропоновані наступні умови:

1.Пенсія за віком призначається і виплачується на загальних підставах - після 60 років.

2.За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування здійснюються професійні пенсійні виплати незалежно від віку за наявності необхідної вислуги років.

З 01.01.2017 року підприємство за працівників зайнятих на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років – учасників програми додатково сплачує страховий внесок у розмірі 6,2 % від фонду заробітної плати до Накопичувального фонду.

Для учасників четвертої категорії професійної програми з 01.01.16 запропоновані наступні умови:

1.Пенсія за віком призначається і виплачується на загальних підставах - після 60 років.

2.За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування здійснюються професійні пенсійні виплати після 55 років за наявності необхідної тривалості професійного стажу.

З 01.01.2017 року підприємство за працівників зайнятих на посадах, які дають право на пенсію на пільгових умовах та за вислугу років – учасників програми додатково сплачує страховий внесок у розмірі 4 % від фонду заробітної плати до Накопичувального фонду.

Для учасників п’ятої категорії професійної програми з 01.01.16 запропоновані наступні умови:

Пенсія Державним службовцям та прирівняним до них особам, (судді, прокурори та народні депутати) призначатиметься на загальних умовах. Спеціальні пенсії, призначені до 1 січня 2016 року будуть виплачуватись у розмірах, визначених законодавством, яке діяло до вказаної дати, тобто 60% суми місячної заробітної плати.

За сплату державними службовцями підвищеної ставки внеску (6,1%) на 1 січня 2016 року фіксується стаж державної служби та виплачується компенсація :

10 до 15 років – 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

від 15 до 20 років - 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

понад 20 років - 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

За рахунок коштів обов’язкової професійної системи здійснюються професійні пенсійні виплати.

Г.Р. Ядвіга - начальник управління

управління Пенсійного фонду України

в м. Білгороді - Дністровському

та Білгород-Дністровському районі

Одеської області








Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік