Категорії учасників професійної пенсійної програми


25.06.2015 08:47 251

Реформування системи пенсійного забезпечення в Україні передбачає запровадження накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій працівників.

Так, передбачено запровадження професійних пенсійних програм для осіб, зайнятих певною професійною діяльністю, пов'язаною, як правило, з шкідливим, важким і небезпечним характером роботи, метою якої є забезпечення пенсіями до досягнення загальновстановленого пенсійного віку.

Фінансування професійних пенсій (крім пенсій держслужбовцям і прирівняним до них особам) буде здійснюватися за рахунок роботодавця, який сплачує додатковий внесок і повинен нести додаткові матеріальні витрати у зв'язку з тим, що має робочі місця з несприятливими умовами праці.

Запропоновано п’ять категорій учасників професійних пенсійних програм.

1. Перша категорія (працівники, які мають право на достроковий вихід на пенсію на 10 років раніше):

- працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1.

Роботодавець на користь цих працівників сплачує додатковий внесок у розмірі 15 %. Сплата внеску розпочинається з 1 січня 2016 року.

2. Друга категорія (працівники, які мають право на достроковий вихід на пенсію на 5 і 10 років раніше):

- працівники, зайняті повний робочий день на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2;

- водії міського пасажирського транспорту і великовагових автомобілів, зайнятих у процесі важких і шкідливих виробництв;

- окремі робітники локомотивних бригад і метрополітену;

- водіїв вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар’єрах;

- працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо зайнятих на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних, геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;

- робітники, майстри безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві;

- окремі працівники плавскладу морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості;

- бортпровідники – жінки;

- працівники, які здійснюють управління повітряним рухом – диспетчери.

Роботодавець на користь цих працівників сплачує додатковий внесок у розмірі 7 %. Сплата внеску розпочинається з 1 січня 2016 року.

3. Третя категорія (працівники, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку):

- окремі професії і посади плавскладу;

- працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення;

- артисти;

- окремі категорії працівників, які здійснюють управління повітряним рухом;

- працівники льотного і льотно-випробного складу.

Роботодавець на користь цих працівників сплачує додатковий внесок у розмірі 6,2%. Сплата внеску розпочинається з 1 січня 2017 року.

4. Четверта категорія (працівники, які мають право на достроковий вихід на пенсію та за вислугу років на 5 років раніше):

- жінки, які працюють трактористами – машиністами;

- робітниці текстильних виробництв;

- механізатори (докери–механізатори) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах;

- інженерно-технічний склад цивільної авіації, бортпровідники – чоловіки.

Роботодавець на користь цих працівників сплачує додатковий внесок у розмірі 4%. Сплата внеску розпочинається з 1 січня 2017 року.

5.П’ята категорія (колишні одержувачі «спеціальних» пенсій):

- прокурори та слідчі прокуратури;

- державні службовці, у тому числі працівники судових експертиз, дипломатичної служби, службовці Національного банку України, журналісти державних або комунальних ЗМІ, інші прирівняні особи;

- судді;

- народні депутати України;

- наукові працівники;

- помічники-консультанти народних депутатів України;

- посадові особи місцевого самоврядування.

Професійні пенсійні виплати з накопичувальної системи пенсійного страхування забезпечуються за рахунок збільшеного розміру внесків з застрахованої особи. Так, з 2016 року 2,5 % ( із 6,1%) буде направлятись до Накопичувального фонду. Починаючи з 2022 року загальний розмір внесків державного службовця, народного депутата України, прокурора, наукового працівника і інших, визначених 5 категорією осіб, становитиме 11,1% (7% до Накопичувального фонду або до солідарної системи, 1,6% до Фонду соціального страхування, 2,5% за професійною програмою). Таким чином, навантаження на застраховану особу – платника внесків зросте поступово до 2022 року на 5%. Причому внески до професійної накопичувальної системи зазначені особи сплачуватимуть незалежно від віку, тобто і особи старші 35 років на 01.01.2016 року.

Білоус Л.А.

Перший заступник начальника управління

ПФУ в м. Білгороді-Дністровському та

Білгород-Дністровському районі.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік