Інформація щодо захворюваності на ГРЗ та грип на території Білгорода-Дністровського


16.01.2016 09:04 530


В Україні по всіх регіонах відмічено сезонне зростання захворюваності на гострі респіраторні захворювання та щоденно збільшується кількість захворювань на грип, за статистикою МОЗ України взагалі захворіло 5,7% всього населення.
Найбільша кількість випадків відмічена у Вінниці, Одесі, Харкові, Києві та Київській обл. За інформацією Центру грипу та ГРВІ Державного закладу "Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України", найвища захворюваність на грип та ГРВІ зареєстрована в Вінницькій – 60,5, найменша у Харківській областях – 14,3 на 10 тис. населення, відзначається різке збільшення темпу приросту захворюваності на грип та ГРВІ серед дорослого населення (13,9 %), особливо в Донецькій (на 58,3 %), Луганській (на 43,3 %), Полтавській (на 42,1 %), Сумській (на 53,4 %) та Київській (на 27,4 %) областях. За минулий тиждень зареєстровано 12 летальних випадків від грипу: 11 в Одеській області та 1 в м. Києві. В порівнянні з минулим роком, кількість смертельних випадків збільшилась на 10%. В Одесі вже померло – 28 осіб, у Вінниці - 25 осіб. Серед дітей смертельних випадків не було. В усіх випадках смертей спостерігалося пізнє звернення по медичну допомогу або відмова від госпіталізації.
Станом на 12.01.2016 року за тиждень на території міста Білгорода-Дністровського захворіло на ГРЗ - 403 особи, з них найбільша кількість захворілих у віці від 30 до 64 років – 28%, від 18 до 29 років – 24%, діти у віці до 4 років - 23%, діти 5- 14 років - 12% від загальної кількості захворілих.
В місті також є сумна статистика смертей, у лікарні помер чоловік у віці 62 років від важкої пневмонії, який на 6-ту добу хвороби звернувся до лікарні.
Проаналізувавши всі смертельні випадки, МОЗ повідомляє, що вони стались через несвоєчасне звернення за медичною допомогою до лікарні, пацієнти звернулись на 5-6 день з початку хвороби і пневмонія на той час вже призвела до не зворотних змін у легенях. При дослідженні переважає штам грипу типу A/California/7/2009(H1N1)pdm 09 та типу В/Phuket/3073/ 2013Н1N1. Усі померлі були не щеплені проти грипу, за віком це: 1 дитина, 23 особи у віці від 34 до 44 років, 1 особа – літнього віку. Проблемами залишаються: низький рівень щеплень від грипу, які необхідно було робити восени до настання епідсезону, самолікування людей та пізнє звернення по медичну допомогу.
В Україні прийнятий високого рівня американський клінічний протокол з лікування грипу, при його використанні є всі можливості уникати розвитку ускладнень та запобігти летальним випадкам. Ліки із вмістом осельтамивіру діють тільки на 1-2 добу з моменту захворювання. Пізніше вони вже не ефективні, тому немає сенсу в їх застосуванні, вони мають своє протипоказання, побічну дію, приймати ці ліки потрібно виключно за рекомендацією лікаря, особливо мають бути обережними вагітні та діти.
В групі ризику находяться: діти до 5 років, вагітні, чоловіки у віці 45-65 років, та особі, які мають хронічні захворювання серця, легень, цукровий діабет та надлишок маси тіла.
Медичні групи ризику:
- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);
- вагітні жінки;
- люди віком від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.
Професійні групи ризику:
- медичні працівники;
- вчителі й вихователі;
- продавці;
- водії громадського транспорту;
- усі, хто працює в багатолюдних місцях.
Для вірусу A/H1N1 характерні важкі ускладнення, аж до пневмонії, яка дуже бістро розвивається. Тому перше, що необхідно зробити при симптомах хвороби, це - звернутися до лікаря. Медики рекомендують дотримуватися гігієни в приміщенні де перебувають хворі: щоденне провітрювання, температура якого не повинна перевищувати +20 - +23°С, достатня вологість у приміщенні та обов’язково щоденне вологе прибирання. Хворим рекомендують залишатися удома, не виходити на роботу, на вулиці і в громадських місцях надівати маску. При високій температурі у дітей (вище 38,5 градусів), до приходу лікаря можна дати дитині ліки, але ні в якому випадку з вмістом аспірину, а тільки препарати на основі парацетамолу. Заборона використання аспірину стосується і дорослих з високою температурою.
Заразитися А/H1N1 можна будь-де, якщо контакт із хворим буде в радіусі 2 метрів. Тобто, для цього достатньо проїхатися в метро або громадському транспорті з носієм вірусу, який чхнув, покашляв або відкрив рота. Лікарі радять уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції, часто провітрювати приміщення, мити руки з милом не менше 20 секунд, не торкатися очей, носа або рота немитими руками, уникати обіймів, поцілунків і рукостискань. Також, варто уникати переохолодження та їсти більше вітамінів. Хворі на грип дуже небезпечні для оточуючих, їх треба негайно ізолювати, а при перших ознаках хвороби – відразу викликати лікаря. Для догляду за хворими, необхідно носити чотирьохшарову марлеву пов’язку або разову маску, яку міняють кожні 4 години. Після кожного контакту з хворим, предметами, які були в контакті з ним, необхідно ретельно мити руки з милом. Вірус гине при температурній обробці понад 70°C, додають фахівці.
  Головні симптоми важкого грипу: прискорене або утруднене дихання, синюшність навколо рота та інших шкірних покровів. Можлива поява на тілі крововиливів, навіть дуже маленьких, носові або інші кровотечі, висока температура тіла понад 39-40°С, відмова хворого від рідини, надмірне збудження або поява судом, блювота та пронос, відсутність сечовипускання або сліз під час плачу у дитини, скарги на сильний головний біль.
Як попередити зараження грипом?
- уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
- обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
- часто провітрювати приміщення;
- часто мити руки з милом;
- не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
- прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою,
 яку одразу ж після використання потрібно викинути;
- якщо у людини наявні симптоми грипу, необхідно триматися від неї на
 відстані не менше двох метрів;
- повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Що переохолодження організму знижує загальну резистентність організму і сприяє зараженню грипом.
В період зростання захворюваності слід обмежити масові спілкування та тривале перебування в закритих приміщеннях; застосовувати засоби, які стимулюють функції імунної системи: полівітаміни, настої елеутерококу, ехінацеї пурпурної, лимоннику, імунал; вживати овочі та фрукти, які містять вітамін С (цитрусові, квашена капуста, журавлина (клюква), смородина, обліпиха та інші), цибулю і часник, фітонциди яких згубно діють на віруси.
У випадку захворювання обов’язково звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням!
Пам'ятка з профілактики грипу та інших гострих респіраторних інфекцій (ГРІ).
ГРІ - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передачі вірусу грипу - повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.
Профілактика захворювань.
Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.
Ефективними, особливо у період підвищення захворюваності, фахівці відзначають наступні методи профілактики:
  - повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
  - загартовування та часте провітрювання приміщень;
  - вживання загальнозміцнюючих та імуномодулюючих препаратів 
Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:
  - часто мити руки з милом, особливо після відвідування громадських місць;
  - прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;
  - широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь.
На що необхідно звернути увагу:
  - Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з'явитися симптоми нейротокси-козу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. У осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на клінічні прояви грипу.
  - Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість, ломота в попереку, крижах, суглобах, м'язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період при грипі коливається від декількох годин до 3 діб.
  - Здебільшого на другу добу хвороби з'являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3-5 добу кашель м'якшає, з'являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
  - Вже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С та утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Проте, якщо в подальшому гарячка продовжується або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
  - Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар.
Не потрібно займатись самолікуванням, це небезпечно!
При своєчасному і правильному лікуванні хвороба закінчується повним одужанням.


Підписуйтесь на наш Telegram канал, та отримуйте офіційні новини миттєво https://t.me/AkkermanOfficial

При публікації матеріалу прохання вказувати джерело за допомогою гіперпосилання на сайт Білгород-Дністровської міської ради https://bilgorod-d.gov.ua



Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік