Індексація пенсії.


07.07.2016 09:14 218

Індексація – це механізм збільшення доходів з урахуванням інфляційних виплат.
Індексація грошових доходів населення відбувається тоді, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг інфляції - 101 %. Обчислює цей індекс та оприлюднює його Держстат України.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами), передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривні на території України, які не мають разового характеру. До таких доходів належать, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень до пенсій, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсій.
В першу чергу індексуються пенсії непрацюючим пенсіонерам, та пенсіонерам, які займаються підприємницькою діяльністю, до складу пенсії яких не входить доплата до прожиткового мінімуму, доплата шахтарям, щомісячна грошова допомога громадян з мінімальними доходами, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
Сума індексації визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від останнього місяця підвищення пенсій (такий місяць називається базовим).
Працюючим пенсіонерам, в першу чергу, індексується сума оплати праці. Індексація пенсії такій категорії провадиться після індексації суми оплати праці, на підставі виданої підприємством, установою, організацією де працює пенсіонер довідки, в якій зазначається розмір оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. При цьому, загальний дохід, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожитковий мінімум, встановлений для працездатної особи.
Таким чином, якщо пенсіонер отримує за місцем роботи заробітну плату, яка встановлена на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи і вище, його пенсія індексації не підлягає.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 1 травня встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в сумі 1130 грн. У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму, проведено перерахунок складових пенсійної виплати, які визначаються від цієї величини. Перераховано доплату за понаднормативний стаж (за кожний повний рік понад 25 (35) років для чоловіків та понад 20 (30) років для жінок розмір пенсії збільшується на 1% від розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більше 1% від прожиткового мінімуму. Виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, 1130грн. збільшено наступні види виплат: мінімальна пенсія за віком, мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам бойових дій, мінімальна пенсійна виплата інвалідам ЧАЕС, мінімальна пенсія шахтарям, мінімальна пенсія військових пенсіонерів, пенсія за особливі заслуги перед Україною, підвищення ветеранам війни та членам їх сімей, підвищення жертвам нацистських переслідувань, надбавка донорам, державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.
Після перерахунку у більшості пенсіонерів травень поточного року став місяцем підвищення пенсії для обчислення коефіциенту індексації.

Даниленко Н.О.- заступник начальника Білгород - Дністровського об'єднаного
управління Пенсійного фонду України Одеської області




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік