Обов'язково повідомляйте органи Пенсійного фонду про дані, що стосуються зміни статусу пенсіонера, адже неповідомлення або невчасне повідомлення може призвести до накопичення значних безпідставно одержаних сум пенсій, які доведеться відшкодовувати
При призначенні або перерахунку пенсії кожен пенсіонер підписує заяву про зобов'язання повідомляти органи Пенсійного фонду про дані, що стосуються зміни статусу пенсіонера, протягом десяти днів з того моменту, як ці дані змінилися. Цей обов'язок передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Але деякі громадяни, які отримують пенсійні кошти, не вважають за потрібне при відкритті підприємницької діяльності, працевлаштуванні на роботу чи звільненні з роботи повідомляти органи Пенсійного фонду за місцем проживання, вважаючи, що це не істотно. Необхідно зрозуміти, що цей факт може вплинути на рівень пенсійного забезпечення, а саме призвести до зменшення розміру пенсії в разі отримання надбавки на утриманця до 18 років, індексації, пенсії за інвалідністю в розмірі пенсії за віком та підвищень, які встановлюються виключно непрацюючим пенсіонерам. І надалі, неповідомлення або невчасне повідомлення про дані щодо зміни статусу пенсіонера, може призвести до накопичення значних безпідставно одержаних сум пенсій, які доведеться відшкодовувати.
Також, у разі коли особа в органі Пенсійного фонду отримує пенсію та одночасно в органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань щомісячну грошову суму, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума в межах прожиткового мінімуму (на сьогодні 1074 гривень), встановленого для осіб, які втратили працездатність (якщо особа не працює). Якщо сума проіндексованоі страхової виплати більша ніж 1074 гривень, пенсія в органі Пенсійного фонду індексації не підлягає. Працюючим, в тому числі і тим особам, які отримують страхову виплату у вищезазначеному Фонді, в першу чергу індексується оплата праці, страхова виплата, а потім пенсія.
На сьогоднішній день, відповідно до змін в Податковому кодексі, для пенсіонерів, незалежно від факту роботи – «працюючий» чи «непрацюючий», які отримують пенсію вище 4134 гривень, передбачено утримання податку на доходи фізичних осіб із пенсій вище трьох мінімальних заробітних плат (тричі по 1378 - це 4134 гривні) в розмірі 15 відсотків від суми, яка перевищує цей розмір. Також, встановлюється військовий збір, ставка якого становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Оподаткуванню підлягає лише різниця між пенсією та зазначеними сумами.
Максимальний розмір пенсії/щомісячного довічного грошового утриманця (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року не може перевищувати 10 740 грн.
Працюючим пенсіонерам виплата пенсії проводиться в розмірі 85 відсотків, але не менше, ніж півтора прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні ця мінімальна сума складає 1611 гривень.
Звертаємо увагу, що ці обмеження не стосуються учасників бойових дій у період Другої світової війни (які народились по 02.09.1945 р.), інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Цій категорії осіб (незалежно від виду пенсії і Закону, згідно з яким призначено пенсію) виплачується пенсія в повному обсязі, незалежно від факту роботи пенсіонерів і посад, які вони обіймають.
Також, необхідно пам'ятати, що розмір пенсійної виплати може бути зменшено у разі надання недостовірних даних про стаж і заробітну плату, тощо; у разі припинення виплати надбавки на утриманця до 18 років; у разі зміни групи інвалідності; у разі перебування пенсіонера на повному державному утриманні (виплачується 25 або 50 відсотків призначеної пенсії; у разі проведення утримань згідно з виконавчими листами (штрафи, аліменти), тощо.
Білгород - Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області звертає увагу, що на всі питання щодо пенсійного забезпечення, громадяни можуть отримати відповідь, звернувшись до управління за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Кірова, 28 (приміщення Ощадбанку, І поверх) каб. №1.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно - інформаційної роботи
Білгород - Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області