Деякі питання щодо призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника


27.01.2016 07:34 1687

Управління Пенсійного фонду України в м. Білгороді - Дністровському та Білгород - Дністровському районі надає роз’яснення на деякі питання щодо призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника.

Питання 1: З травня 2014 жінці призначено пенсію за віком. У жовтні 2015 року жінка виявила бажання перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Чоловік помер у жовтні 2008 року. З 2008 року по 2000 рік пенсію у зв'язку з втратою годувальника отримувала його мати. Який показник середньої заробітної плати в країні застосовується при переведенні з пенсії за віком на пенсію у зав'язку з втратою годувальника.

Відповідь: Відповідно до статей 38-39 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі-Закон) на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.

Пенсія призначається на весь період, протягом якого члени сім'ї померлого годувальника вважаються непрацездатними згідно із ч.2 ст. 36 Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону - довічно.

Зважаючи на те, що у 2008 році пенсія у зв'язку з втратою годувальника була довічно призначена матері померлого у разі подання його дружиною відповідної заяви виплату раніше призначеної пенсії буде поновлено. При цьому розрахунок пенсії провадитиметься з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 2007 рік.

Питання 2: Чоловік одержував соціальну пенсію як інвалід з дитинства. Помер у 30- річному віці. Чи мас право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника його неповнолітня донька.

Відповідь: Відповідно до статті 36 Закону пенсія призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності (від одного до 15 років залежно від віку, в якому настала смерть годувальника).

Водночас, якщо годувальник на час смерті був пенсіонером або якщо смерть настала в період проходження строкової служби, така пенсія призначається незалежно від тривалості страхового стажу.

Статтею 1 визначено, що пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього Закону одержує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які одержують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках передбачених Законом.

Померлий чоловік не мав страхового стажу, одержував соціальну пенсію і права на пенсію відповідно до Закону не мав. Отже для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника на неповнолітню дитину підстав немає.

Питання 3: Пенсію у зв'язку з втратою годувальника на неповнолітню дитину 05.05.1997 р.н., призначено з 10.12.1997 відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Після досягнення дитиною 18- річного віку для продовження виплати пенсії надано довідку про її навчання у вищому навчальному закладі на заочній формі навчання. Чи буде продовжено в даному випадку виплату пенсії?

Відповідь: Відповідно до статті 37 Закону пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається, зокрема, дітям, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах та професійно-навчальних закладах, до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку, та дітям-сиротам незалежно від того навчаються вони чи ні.

При цьому статтею 43 Закону визначено, що перерахунок пенсій в разі втрати годувальника, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється на підставі документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше. Тому пенсії, призначені вихованцям, учням, студентам, слухачам, стажистам, які навчалися на заочній та вечірніх формах навчання до досягнення ними 23 років за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення” і перераховані згідно Закону продовжували виплачуватись на умовах законодавства, що діяло раніше (спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 03.12.2004 № 12180/0/14-04-02-6, № 1 8091 /03).

Зважаючи на те, що дитина досягла 18 років у 2015 році і відповідно перерахунок пенсії як учню вищого навчального закладу за нормами статті 43 Закону не провадився, для продовження виплати пенсії у період навчання на заочному відділенні підстав немає.

Питання 4: Чоловік помер внаслідок професійного захворювання. За яким законом обчислюється розмір пенсії в разі втрати годувальника?

Відповідь: Згідно із Законом пенсія в разі втрати годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначається відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”. Оскільки нині до цього Закону не внесено зміни щодо призначення пенсій у разі втрати годувальника, така пенсія органами Пенсійного фонду призначається за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення” та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265.

Питання 5: Як обчислюватиметься пенсія в разі втрати годувальника дружині 1951 р.н.. померлого у 2012 році чоловіка, який з 2010 року одержував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, працював по день смерті.

Відповідь: Відповідно до статті 45 Закону переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що є на час переведения з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі (за матеріалами пенсійної справи), а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Під час переведення з одного виду пенсії на інший на бажання особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Таким чином, в даному випадку при переведенні дружини на пенсію у зв'язку з втратою годувальника необхідно визначити найбільш доцільний варіант розрахунку пенсії:

- за матеріалами пенсійної справи годувальника, тобто із урахуванням страхового стажу та заробітку, що враховувались при обчисленні його пенсії. Звертаємо увагу, що в цьому випадку доплата за понаднормативний стаж визначається з урахування положень статті 28 Закону, чинній до 01.10.2011:

- з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутих по день смерті. У разі надання додаткових документів про стаж та заробітну плату розмір пенсії обчислюється за нормами Закону, що діє на час призначення пенсії.

В обох випадках застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався при обчисленні пенсії годувальника, тобто за 2009 рік.

(Згідно листа ПФУ від 10.04.2014р. № 9736/02-20)

Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -

інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України

в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік