Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2015 рік», прийнятого 24 грудня 2015 року та постанови Кабінету Міністрів України №1081 «Про внесення змін до бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік» з 29 грудня 2015 року розпочато виконання соціальних програм 2016 року, а саме: частині пенсіонерів виплатили гроші за січень 2016 року, щоб у новий рік вони йшли не з порожніми гаманцями.
Серед основних соціальних параметрів, передбачених Держбюджетом на 2016 рік зазначено, що двічі за рік (у травні та грудні) планується підвищувати соціальні стандарти. Це стане можливим завдяки розвитку економіки та реформам, які тривають. Це дає підстави сподіватися, що з 2016 року країна перейде у режим, коли соціальні виплати підвищуватимуть та індексуватимуть регулярно. Загальне зростання у 2016 році заплановано на рівні 12,5%, що, дасть змогу компенсувати інфляційні процеси.
Тож, у цьому році мінімальний обсяг заробітної плати (прожитковий мінімум для працездатних осіб) становитиме, після другого підвищення на 1 грудня 2016 року, 1550 гривень (у 2015 році - 1370 гривень), а для осіб, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), ці виплати становитимуть 1208 гривень ( у 2015 році -1074 гривні).
Щодо стосується пенсійного забезпечення, то певні обмеження продовжено на 2016 рік. Це вимушений крок, адже хоч економічне зростання розпочалося, поки що воно недостатнє, щоб скасувати цю норму. Слід зважити на те, що зі зменшенням єдиного соціального внеску на 22% бюджет Пенсійного фонду України у наступному році недоотримає понад 100 тисяч гривень. І це потрібно компенсувати. Тож збережено норму щодо оподаткування пенсій обсягом 15%. Проте, якщо у 2015-му обсяг пенсії, яку оподатковували, мав бути не менш як 3654 гривні, у 2016-му оподаткуванню підлягають пенсії, вищі за 4134 гривні. Оскільки на початку 2015 року було підвищено страховий стаж для певних пільгових категорій пенсіонерів, Україна за домовленістю з партнерами, зокрема з МВФ, встановлює фіксований вік виходу на пільгові пенсії. Для представників льотних професій це 50, а для працівників бюджетної сфери (медики, освітяни, артисти) - 55 років. Отже, значення матиме не лише стаж, який дає право вийти на пенсію, а й фіксований вік.
Також, на 2016 рік зафіксовано конкретний обсяг пенсії, понад який ці виплати в Україні не провадитимуть. Отже, найвища пенсія становить 10740 гривень. Раніше це було 10 прожиткових мінімумів. Але через те, що відтепер прожитковий мінімум зростатиме двічі на рік, а найвищий рівень пенсії не повинен перевищувати розумних меж, ця виплата від прожиткового мінімуму більше не залежатими і матиме фіксований розмір.
У цьому році триватиме реформування системи пільг та соціальних виплат. Головне - це адресність надання. Першим кроком було реформування системи надання субсидій. І нині вона являється адресною, адже залежить лише від реального доходу громадянина або родини. А наступним кроком стане впровадження адресних засад надання тимчасової державної допомоги одиноким матерям і дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Отже, Урядом України передбачено, що протягом року соціальні допомоги для людей можуть збільшуватися та розширюватися, але передумовою для цього має бути легалізація економіки й бізнесу, виведення з тіні зарплат та своєчасна й у повному обсязі сплата податків.
Удуденко Н.В. – головний спеціаліст сектору персоналу та організаційно -
інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України
в м. Білгороді - Дністровському та Білгород-Дністровському районі