День української писемності та мови в Україні 9 листопада встановлено Указом Президента України в 1997 році і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора - літописця і починається писемна українська мова.
Преподобний Нестор-літописець - киянин, у сімнадцять років прийшов у Києво-Печерську лавру послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив найвидатніших старців. Під час постригу в ченці Нестор був удостоєний сану ієродиякона. А згодом, книжкова справа стала змістом його подальшого життя.
Найвизначнішою працею Нестора-літописця є «Повість временних літ» - літописне зведення, складене у Києві на початку XII століття. Це перша у Київській Русі пам’ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Преподобний Нестор довів розповідь з літописних зведень кінця XI століття до 1113 року. Всі наступні літописці лише переписували уривки з праць преподобного Нестора, наслідуючи його. Але перевершити так і не змогли. «Повість временних літ» була і залишається найвидатнішою пам’яткою слов’янської культури. Тому преподобного Нестора-літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.
Нетлінним скарбом століть називають національну мову і літературу - скарбом, що передається від покоління до покоління, що об’єднує минуле й прийдешнє. Мова - живий організм, вона розвивається за своїми законами, а тому треба у чистоті берегти цей нетлінний скарб.
Від раннього дитинства й упродовж усього життя людина пов’язана з мовою. Мова відрізняє людину та підіймає її над усім світом. Розпочинається прилучення дитини до краси рідної мови з бабусиних казок і материнської колискової. Кожен день – це день пізнання і найкращий вчитель – рідна мова. Мова – найвірніший посланець з минулого в сьогодення і з сьогодення у майбуття. Це схованка мудрості і невмирущості народу, код нації.
Сучасні бібліотеки допомагають всім бажаючим вивчити і вдосконалити знання про історію української писемності та рідної мови. Це свято було відмічено різноманітними заходи, які пройшли для різних категорій читачів в бібліотеках Білгород-Дністровської КУ «ЦБС».
В бібліотеці ім. Лесі Українки оформлена книжкова виставка-порада «На все впливає мови чистота», яка познайомила відвідувачів з довідковою та навчальною літературою з української мови, розкрила велику кількість цікавих статей зі спеціальних періодичних видань про культуру мовлення.
В бібліотеці ім. О. Пушкіна відзначили свято - День української писемності та мови, літературною годиною «О, мово моя, душа голосна України». На заході бібліотекарі розповіли також про те, як поширена наша рідна українська мова і в країнах Європи. У сучасному суспільстві нею розмовляють близько 45 мільйонів людей, і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу. Українська мова є рідною мовою українців, які проживають за межами нашої держави: у Росії, Білорусі, Казахстані, Польщі, Словаччині, Румунії, Канаді, США, Австралії та інших країнах. Для всіх відвідувачів бібліотеки підготовлена книжкова виставка «Квітни, мово моя рідна».
Також в бібліотеках до свята української писемності і мови пройшли заходи: «Історія рідного слова» – історична година (бібліотека ім. М. Кропивницького), «Від Кирилиці до Кобзаря» - книжкова виставка (ЦМБ ім. М. Горького), «Мово моя українська, мово моя материнська» - книжкова виставка (бібліотека для дітей та юнацтва ім. В. Катаєва).