Демодекоз, або підшкірний кліщ у собак та котів


11.01.2024 14:06 2666

Однією з актуальних проблем власників собак, котів та лікарів ветеринарної медицини є патологія шкірного покриву тварин. Шкіра – життєво важливий орган. Вона виконує такі функції як захист від механічних, фізичних і хімічних пошкоджень, вироблення поту, шкірного жиру, рогової речовини, регулювання температури тіла

Чому виникає демодекоз, або підшкірний кліщ?

Демодекоз – поширене захворювання. Джерелом хвороби є собаки і кішки. Зараження відбувається при контакті здорових тварин з хворими. Особливо важко переносить захворювання молодняк. Інвазію частіше діагностують у короткошерстих порід собак і кішок. Збудники хвороби котів легко передаються людям.

Факторами є

вік;

коротка шерсть;

неповноцінна годівля;

період тічки і вагітності у сук;

стрес;

внутрішні паразити;

хронічні захворювання;

злоякісні пухлини;

медикаменти, що пригнічують імунітет, наприклад, стероїдні гормони.

Клінічний перебіг

У собак хвороба розвивається в лускатій (легкій) і пустульозній (важкій, злоякісній) формі. На початку захворювання відзначають місце ураження на голові (надбрівні дуги, щоки, губи). Випадає шерсть, шкіра червоніє, зморщується, покривається лусочками білого кольору, тріскається, на її поверхні з’являється сукровиця. Сверблячка відсутня або слабо виражена. Згодом на шкірі формуються горбики, наповнені гноєм і кліщами. Такі тварини мають неприємний запах. Розвивається анемія, прогресує схуднення, яке призводить до загибелі тварини.

У котів відзначають ураження шкіри, в результаті чого з’являються алопеції (паталогічне випадіння волосся) на спині, грудях, череві, біля хвоста. При цьому свербіж слабо виражений або відсутній. Слід зазначити, що збудник демодекозу може паразитувати одночасно зі збудником отодектозу (вушного кліща) і завдавати ускладнення хвороби. У зв’язку з цим у вухах нагромаджується коричнева в’язка маса. При дотику вуха хворобливі. З очей виділяється серозний або гнійний ексудат. У куточках очей збираються виділення. Тварини мляві, погано їдять корм, швидко худнуть.

Підшкірний кліщ: що робити?

При підозрі на це захворювання необхідно звернутися до ветеринарного лікаря-дерматолога, який знає, як позбавити тварину від демодекозу.

Для підтвердження діагнозу лікар проведе огляд та мікроскопію, і якщо підшкірний кліщ у собаки чи кота буде знайдений в зскрібках зі шкіри – призначить відповідні ліки і, при необхідності, додаткові дослідження для з’ясування причин зниження імунітету.

Лікування

Тварин хворих на демодекоз обробляють акарицидними препаратами. Можливо введення макролідів в дозі 0,1 мл/кг маси тіла 4-5 разів з інтервалом 7-9 діб або зовнішнє нанесення «Advocate».

Також, тваринам в місці ураження втирають ефір, ацетон, авіаційний гас, 14 -% – ний розчин йоду, а потім наносять ленімент Вишневського, до якого додають 2% -ву емульсію амітразу. Обробки повторюють 6-8 разів (до повного видужання) з інтервалом 4-6 днів.

Лікування пустульозної форми демодекозу тривале і не завжди ефективне. Запропоновано комплексний метод, який включає введення макролідів (іноді в дозі 0,2 мл/кг), нанесення на шкіру сіро – дьогтієвого ленімента (2 частини сірки, 1 частина березового дьогтю, 4 частини смальцю), перорально -порошок очищеної сірки (40 мг / кг) напротязі місяця.

У мережі ветеринарних аптек є велика кількість сучасних препаратів для лікування демодекозу.

Оскільки демодекоз у собак і кішок ускладнюється піодермією, дерматомікозами, тваринам проводять комплексне лікування, спрямоване на нормалізацію функції шкіри, гормонального статусу, поліпшення росту шерсті, посилення імунних реакцій (вакцини проти мікозів, антибіотики, вітаміни, імуностимулятори та модулятори, гепатопротектори і т.п.)

Профілактика підшкірного кліща

Не рекомендується використовувати в розведенні собак, що перехворіли на генералізований демодекоз. Іншим важливим етапом профілактики є якісне годування і хороші умови утримання, що важливо для підтримки імунної системи собаки чи кота. На жаль, частою причиною демодекозу у дорослих тварин є тривале приймання препаратів, що пригнічують імунну систему. Особливо небезпечні гормональні препарати, які нерідко використовуються для зняття свербіння у собак з алергією. Потрібно пам’ятати, що собака, яка перехворіла на генералізований демодекоз, буде схильна до рецидивів у разі тривалого приймання препаратів, що пригнічують імунітет.




Білгород-Дністровська міська рада, 2024 рік