Ні для кого не секрет, що безробіття в Україні таки є. Безробітним в наші часи може стати будь-хто. І доля таких людей складається по-різному. Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості опікується однією з найгостріших соціальних проблем - проблемою безробіття. Саме центр зайнятості надає широкий спектр послуг – як громадянам, що звертаються у пошуках роботи, так і роботодавцям щодо забезпечення їх робочою силою. Про можливості сучасної служби зайнятості знають багато служб, роботодавців та пересічних громадян. Хто може зрівнятись зі службою зайнятості у проведенні заходів з профорієнтації молоді, професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, програмою підтримки малого підприємництва з наданням одноразової виплати допомоги по безробіттю, підтримки осіб старше 45 років (надання ваучерів) тощо.
Центр зайнятості проводить масштабну роботу, спрямовану на практичне застосування законодавчих актів та змін. І на сьогодні, Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості має досить помітні результати.
Протягом 2014 року послугами Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості скористалося біля 3 тисяч осіб, за направленням центру зайнятості отримало роботу близько 1,5 тисяч громадян, з них біля тисячі – зареєстровані безробітні. На нові робочі місця з компенсацією роботодавцям єдиного соціального внеску працевлаштовано 13 безробітних. 40 безробітних започаткували власну справу за рахунок отримання допомоги по безробіттю одноразово. Більше 500 громадян проходили навчання, перенавчання або перепідготовку за допомогою служби зайнятості і майже 90% досягає рівень працевлаштування після навчання. І це не просто цифри, за кожною з цих цифр – влаштоване життя конкретної людини, підвищення добробуту її родини.
Служба зайнятості опікується і соціально-знедоленою категорією суспільства. З метою соціальної підтримки осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України (далі – переселенці), Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості організовує інформаційно-роз’яснювальну роботу з цією категорією осіб як в центрі зайнятості за місцем звернення, так і в виїзному режимі – у пунктах їх тимчасового розміщення. Протягом червня – грудня 2014 року було здійснено біля 20 виїзних заходів до смт.Сергіївка, у ході яких переселенцям надавалася інформація щодо місць та порядку надання соціальних послуг, у тому числі соціальних послуг державної служби зайнятості; освітньої інфраструктури, телефонів «гарячих ліній», переліку та контактів благодійних організацій та установ, їх медичного обслуговування тощо. За період травень-грудень 2014 року до Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості звернулось 74 особи з числа мешканців Донецької, Луганської областей, з них 37 осіб мали статус безробітного, працевлаштовано 12 осіб, проходять навчання в ЦПТО – 5 осіб та 1 особа отримала ОВДБ і відкрила власну справу.
Протягом 2014 року до Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості було подано роботодавцями міста та району більше двох тисяч заявок на робочу силу, укомплектовано 64%, звичайно, це зумовлено дисбалансом між попитом та пропозицією робочої сили. Так, роботодавцями було заявлено більше 10 лікарів за різними напрямками (акушер-гінеколог, педіатр, інфекціоніст тощо), в центрі зайнятості з лікарів перебував лише 1 громадянин.
На 1 січня 2015 року в центрі зайнятості перебувало 947 безробітних, зареєстровано 43 актуальні вакансії, тобто на 1 робоче місце претендує 22 безробітних.
Білгород-Дністровський міськрайонний центр зайнятості протягом 2014 року проводив реєстрацію трудових договорів між фізичною особою – підприємцем та найманими працівниками, так за цей період було зареєстровано більше 1100 трудових договорів та розірвано біля 1200 договорів, які були укладені протягом попередніх років.
До уваги роботодавців
З 01 січня 2015 року відбулися зміни у Кодексі Законів про працю України, зокрема вилучено статтю 24 щодо обов’язку служби зайнятості здійснювати реєстрацію трудових договорів, укладених між працівником та фізичною особою. Також, статтю 24 Кодексу Законів про працю України викладено у новій редакції, яка передбачає, що працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника. Законом № 77 у новій редакції викладено ст.265 КЗпП, якою передбачено штрафні санкції за порушення трудового законодавства у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення працівника, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час та виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ і податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної зарплати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (1218 грн. * 30 = 36540 грн.)
Клієнтами служби зайнятості є не тільки люди, які шукають роботу, а й роботодавці. Саме від них, певною мірою, залежить доля кожної безробітної людини. В їх компетенції збереження існуючих та створення нових робочих місць, підвищення ефективності виробництва й використання робочої сили. А центр зайнятості виступає координуючою силою між тими, хто надає роботу, і тими, хто її шукає.